Reklama

Reklama

Stuletnich kobiet znacznie więcej niż mężczyzn. Ile lat ma najstarsza mieszkanka naszego regionu?

Opublikowano: pon, 26 kwi 2021 20:00
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Stuletnich kobiet znacznie więcej niż mężczyzn. Ile lat ma najstarsza mieszkanka naszego regionu? - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aż 167 stulatków w naszym regionie odbiera co miesiąc świadczenie honorowe przyznane przez prezesa ZUS. Wśród nich jest zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Najstarszą emerytką pobierającą świadczenie jest kobieta, która przyszła na świat 107 lat temu!

Reklama

- Obecnie w województwie łódzkim wypłacamy 167 świadczeń honorowych, 143 z nich trafia do kobiet, a 24 do mężczyzn – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Najstarsza emerytka, która ukończyła 100 lat, ma obecnie 107 lat i 3 miesiące, a najstarszy mężczyzna ma 105 lat i 3 miesiące – dodaje.

Każda osoba, która kończy 100 lat może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od Prezesa ZUS. Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej w dniu setnych urodzin. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku będą kończyły 100 lat, wynosi ona  4 512,41 zł brutto. Kwota ta, wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty. 

Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków aby otrzymać to świadczenie,  ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują z chwilą ukończenia 100 lat.

Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.

I oddział ZUS w Łodzi (należy do niego Inspektorat w Kutnie) – wypłata świadczeń dla 88 osób w wieku 100 lat i więcej. W tym 75 kobiet i 13 mężczyzn. Najstarsza kobieta urodzona w październiku 1914 r., najstarszy mężczyzna urodzony w styczniu 1916 r. Najstarszy emeryt z ZUS w województwie.

II oddział ZUS w Łodzi – wypłata świadczeń dla 56 osób w wieku 100 lat i więcej. W tym 49 kobiet i 7 mężczyzn. Najstarsza kobieta urodzona w sierpniu 1915 r., najstarszy mężczyzna urodzony w sierpniu 1919 r.

Oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – wypłata świadczeń dla 23 osób w wieku 100 lat i więcej. W tym 19 kobiet i 4 mężczyzn. Najstarsza kobieta urodzona w styczniu 1914 r. (najstarsza emerytka z ZUS w województwie), najstarszy mężczyzna urodzony we wrześniu 1916 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy