Reklama

"Szach-mat, ping-pong" w SP 6

Opublikowano:
Autor:

"Szach-mat, ping-pong" w SP 6 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W dniach od 15 do 19 lutego w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie odbywały się zajęcia „Szach-mat, ping-pong” w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. 37 uczniów z klas I-III kutnowskich szkół podstawowych mogło codziennie pod fachowym okiem grać w szachy i tenisa stołowego.Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i w czasie, kiedy jedna grupa zajmowała się szachami, druga doskonaliła grę w tenisa. Celem zajęć tenisowych było opanowanie zasad i podstaw gry. Uczestnicy grantów integrowali się ze sobą, aktywnie spędzali czas, uczyli się gry „fair play”, a także sposobów radzenia sobie ze zwycięstwem i porażką. Wykonali szereg ćwiczeń, w których szlifowali szybkość, refleks i koordynację ruchową. Uczniowie opanowali serwis, odbicie forhend i bekhend, przepisy gry w tenisa stołowego oraz podstawy sędziowania tej konkurencji.

Młodym adeptom królewskiej gry zaaplikowano szachy „w pigułce”. Uczniowie dobrze poznali szachownicę, wartość i możliwości poszczególnych bierek, posunięcia specjalne. Przyswoili zasady gry w debiucie i reguły turniejowe. Ćwiczyli matowanie jedną wieżą i unikanie pata. Wykonali mnóstwo interaktywnych zadań z matowaniem w 1 posunięciu. Nauczyli się posługiwać zegarem szachowym. Jak wiadomo, intelektualne i sportowe elementy gry w szachy mają bardzo pozytywny wpływ na charakter i umysł. Dzieci trenowały więc koncentrację uwagi, analizę i dedukcję sytuacji, wykorzystanie wyobraźni, cierpliwość, samodzielność podejmowania decyzji, pamięć, oraz sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki. Sprawdzianem poziomu opanowania podstaw gry był turniej rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tutaj trzeba się było wykazać odpornością psychiczną (np. nie załamywanie się przy przegranej lub popełnionym błędzie) i grą „fair play”, czyli uczciwością i honorem.

Zwieńczeniem udziału w zajęciach „Szach-mat, ping-pong 2016” były zawody. Zwycięzcą turnieju tenisa stołowego, rozegranego systemem pucharowym , został Jakub Hofman – uczeń Szkoły Podstawowej nr 6, drugie miejsce zajął Aleksander Pawłowicz, również z SP nr 6, a trzecie Dorian Milas - uczeń Szkoły Podstawowej Nr 9. Na czwartym miejscu uplasował się Cezary Niemcunowicz - uczeń Szkoły Podstawowej nr 5.
Turniej szachowy zakończył się zwycięstwem Jakuba Hofmana przed Grzegorzem Zawadzkim oraz Igorem Matusiakiem. Czwarty był Aleksander Pawłowicz. Wszyscy, to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6.
Każdy uczestnik zajęć otrzymał 2 dyplomy oraz nagrodę rzeczową, a zawodników, którzy zajęli miejsca na podium uhonorowano statuetkami i medalami. Nagrodzono 100-procentową frekwencję. Wyłoniono też najlepszą zawodniczkę. W obu konkurencjach najlepsza okazała się Agata Jankowska - uczennica Szkoły Podstawowej nr 6. Okazały puchar Mistrza Dwuboju zdobył Jakub Hofman.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE