Szlakiem Dworków Regionu Kutnowskiego

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z członkami, sympatykami i mieszkańcami Kutna odbyło wczoraj trzecią z serii wycieczkę autokarową "Szlakiem Dworków Regionu Kutnowskiego". Przewodnikami wycieczki tak jak poprzednio byli Henryk Lesiak i Andrzej Latos. - Nie ma lepszego znawcy tematu historii dworków niż pan Henryk – autor jakże interesującego wydawnictwa pt. „Szlakiem Dworów Regionu Kutnowskiego” i nie ma osoby, która wiedziałaby więcej na temat parków na Ziemi Kutnowskiej niż pan Andrzej - mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK. - Obejrzeliśmy dworki oraz parki dworskie w wiosennej odsłonie w Mieczysławowie, Konarach, Krzyżanowie, Młogoszynie, Łękach Kościelnych, Mirosławicach, Orłowie, Borowie, Walewicach.

Piękna, wiosenna pogoda, kwitnące zawilce, przylaszczki i fiołki wspaniale umiliły wyprawę. Dwór w Krzyżanowie jest najcenniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Zbudowano go w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie mieści się tu Urząd Gminy Krzyżanów.

Dwór w Konarach jest niewielka budowlą parterową z centralnie umieszczonym, piętrowym ryzalitem wejściowym, został wzniesiony w końcu XIX stulecia. Otacza go zniszczony park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w.

Dwór w Orlowie - z 1888 roku, projektu Józefa Hussa, wzniesiony dla Konstantego Orsetti, syna właścicieli dóbr oporowskich. Pierwotnie była to budowla parterowa, na planie prostokąta. Rozbudowana została w 1945 roku, kiedy wzniesiono piętro, podwyższono ryzality i strych. Elewację frontową dworu zdobi trzyczęściowy ganek z pozostałościami portyku. Po jego bokach znajdują się dwie kolumny toskańskie i filary narożne.

A jaka jest historia dworu w Mieczysławowie? Mieczysław Kretkowski mając na celu podniesienie poziomu oświaty rolniczej na Ziemi Kutnowskiej, w czerwcu 1910 r. zakupił od Jana Franciszka Czarnowskiego dwór z zabudowaniami, oraz ponad 38 morgów ziemi parcelowanego majątku Wały pod Kutnem. Przez kolejne dwa lata ze środków własnych prowadził przebudowę budynków i (od 01.01.1912 r.) otworzył w Mieczysławowie roczną męską szkołę rolniczą.

Dwór w Mirosławicach z XIX wieku otoczony jest parkiem a dwór w Łękach Kościelnych wzniesiony został w końcu XVII, lub w I połowie XVIII wieku. Można powiedzieć, że to jedyny zachowany dwór na kopcu. Ciekawostką jest, że budowla występuje na ekranie i w literaturze. To tu nagrywano film wg powieści Rodzina Połanieckich.

Dwór w Młogoszynie powstał prawdopodobnie w XIX w. Jest to klasycystyczny, parterowy budynek otoczony parkiem. Pomimo że dwa następne obiekty nie leża na Ziemi Kutnowskiej, to nie mogliśmy ich nie zobaczyć, będąc tak blisko…

Dworek w Borowie - w Borowie oglądać można pięknie odrestaurowany, parterowy dwór wzniesiony w XIX wieku dla Grabskich. Chociaż miejsce to nie jest znane, to odegrało ważną rolę w historii Polski. W roku 1847 urodził się tutaj Władysław Grabski, premier i minister skarbu II RP, który zasłynął jako autor reformy walutowej. O fakcie tym przypomina popiersie Grabskiego, znajdujące się w parku dworskim, kilkadziesiąt metrów od frontu budynku. „Jest na naszej Ziemi, w Europie, miejsce, które na sztabowych mapach na północ od 52 równoleżnika, a na zachód od 20 południka, między Łowiczem a Łęczycą, ściślej, między miasteczkami Piątkiem i Sobotą, na lewym brzegu rzeki Bzury położone, nazywa się Borów”- tak o położeniu Borowa pisał Władysław Jan Grabski, syn premiera Władysława Grabskiego.

Pałac w Walewicach to wspaniała klasycystyczna rezydencja z końca XVIII w. Wzniósł go szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Anastazy Walewski, podstarzały małżonek pięknej Marii z Łączyńskich Walewskiej. 4 maja 1810 r. słynna kochanka cesarza Francuzów urodziła w walewickim pałacu syna Napoleona Bonaparte. Aleksander Colonna-Walewski, choć nie został uznany za następcę tronu, w wieku dwóch lat otrzymał od ojca tytuł hrabiowski. W dorosłym życiu był francuskim dyplomatą, a w latach 1855-1860 ministrem spraw zagranicznych Francji. Obecnie wspaniale odnowiony pałac stanowi wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla miłośników koni. Właściciel pałacu, Stadnina Koni Walewice słynąca z hodowli koni angloarabskich, organizuje aukcje wierzchowców oraz zawody hippiczne. (na podstawie WWW.polskaniezwykla.pl).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE