Reklama

Reklama

Szlakiem kutnowskich Żydów

Opublikowano: wt, 12 gru 2017 11:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gimnazjaliści z SP nr 2 i SP nr 7, uczestnicy projektu „Szalom – witamy w świecie kultury żydowskiej” realizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych pt. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” wyruszyli w zeszły piątek szlakiem kutnowskich Żydów.

Reklama

Pod opieką nauczycielek: Joanny Lach – Skrzyneckiej (SP nr 7) i Iwony Pietrzak (SP nr2) zorganizowali wycieczkę. Była ona ostatecznym działaniem w programie „Szkoła Dialogu” realizowanym równolegle do grantu i prowadzonym przez Fundację „Forum Dialogu”. Wycieczkę poprzedziły cztery warsztaty z edukatorami „Forum Dialogu” - Stanisławem Niemojewski i Szymonem Gotowskim. Celem wycieczki było oprowadzenie grupy uczniów po miejscach związanych z kulturą żydowską w mieście róż. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Uczniowie i zaproszeni goście: p. Anna Michalska, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Kutno, która towarzyszyła nam w wędrówce, p. Bożena Gajewska, prezes TPZK, p. Grażyna Mojsiej, dyrektor SP nr 7, p. Juliusz Sieradzon, dyrektor SP nr2 oraz p. Andrzej Olewnik, pracownik MiPBP w Kutnie wzięli udział w podsumowaniu. Młodzież zaprezentowała grę komputerową pt. „Historia Żydów w jednym pliku”, przeprowadziła podsumowujący konkurs, w którym nagrodami były ciasteczka – „Uszy Hamana”, nauczyli się śpiewać w języku jidysz piosenkę „Hava nagila”, obejrzeli wystawę, która przedstawiała prace plastyczne uczennicy SP nr 7 - Aleksandry Netkowskiej oraz tablice tematyczne pt. „Asz i jego miasteczko” przygotowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Wystawa jest dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta w KDK w bocznym foyer przy wyjściu z sali widowiskowej.

Na koniec spotkania wszyscy mogli skosztować pyszne chałki z marmoladą, macę z humusem, pączki z nadzieniem różanym, ciasteczka „Uszy Hamana” oraz ciasto marchewkowe. Każdy z uczestników otrzymał „Słownik regionalny” w pudełku z logo naszego miasta - stylizowaną różą. Warto pamiętać, że hodowlę róż w naszym mieście zawdzięczamy pasji Arona Ejzyka, który był Żydem.

Zapraszamy do odwiedzenia bloga prowadzonego przez uczestników projektu pn. „Kutno – społeczność żydowska”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    Kris

    To jest tak jak komu żydowstwo na mózg padło.

  • 4 lata temu | ocena +4 / -4

    gniew55

    Całkiem możliwe, że to po prostu jedynie niedokładność, ale stwierdzenie, iż " hodowlę róż, w naszym mieście, zawdzięczamy pasji Arona Ejzyka, który był Żydem", nie jest prawdziwe, a już co najmniej - brakiem uczciwości historycznej. Nie wiem, czy więcej w hodowlę róż w Kutnie nie wniósł p. Bolesław Wituszyński, żyjący ówcześnie z przytoczonym A.Ejzykiem. Wituszyński eksperymentował z różami, tworzył nowe ich odmiany , za które był wielokrotnie nagradzany. Ejzyk natomiast to typowy plantator krzewów, który je rozmnażał, co było jego źródłem utrzymania. Podobnie i pp. Albińscy z Bardzinka k/Krośniewic.