Szlakiem kutnowskich Żydów

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gimnazjaliści z SP nr 2 i SP nr 7, uczestnicy projektu „Szalom – witamy w świecie kultury żydowskiej” realizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych pt. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” wyruszyli w zeszły piątek szlakiem kutnowskich Żydów.

Pod opieką nauczycielek: Joanny Lach – Skrzyneckiej (SP nr 7) i Iwony Pietrzak (SP nr2) zorganizowali wycieczkę. Była ona ostatecznym działaniem w programie „Szkoła Dialogu” realizowanym równolegle do grantu i prowadzonym przez Fundację „Forum Dialogu”. Wycieczkę poprzedziły cztery warsztaty z edukatorami „Forum Dialogu” - Stanisławem Niemojewski i Szymonem Gotowskim. Celem wycieczki było oprowadzenie grupy uczniów po miejscach związanych z kulturą żydowską w mieście róż. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Uczniowie i zaproszeni goście: p. Anna Michalska, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Kutno, która towarzyszyła nam w wędrówce, p. Bożena Gajewska, prezes TPZK, p. Grażyna Mojsiej, dyrektor SP nr 7, p. Juliusz Sieradzon, dyrektor SP nr2 oraz p. Andrzej Olewnik, pracownik MiPBP w Kutnie wzięli udział w podsumowaniu. Młodzież zaprezentowała grę komputerową pt. „Historia Żydów w jednym pliku”, przeprowadziła podsumowujący konkurs, w którym nagrodami były ciasteczka – „Uszy Hamana”, nauczyli się śpiewać w języku jidysz piosenkę „Hava nagila”, obejrzeli wystawę, która przedstawiała prace plastyczne uczennicy SP nr 7 - Aleksandry Netkowskiej oraz tablice tematyczne pt. „Asz i jego miasteczko” przygotowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Wystawa jest dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta w KDK w bocznym foyer przy wyjściu z sali widowiskowej.

Na koniec spotkania wszyscy mogli skosztować pyszne chałki z marmoladą, macę z humusem, pączki z nadzieniem różanym, ciasteczka „Uszy Hamana” oraz ciasto marchewkowe. Każdy z uczestników otrzymał „Słownik regionalny” w pudełku z logo naszego miasta - stylizowaną różą. Warto pamiętać, że hodowlę róż w naszym mieście zawdzięczamy pasji Arona Ejzyka, który był Żydem.

Zapraszamy do odwiedzenia bloga prowadzonego przez uczestników projektu pn. „Kutno – społeczność żydowska”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE