Reklama

Szpitale w naszym województwie z dodatkowymi pieniędzmi na walkę z koronawirusem

Opublikowano:
Autor:

Szpitale w naszym województwie z dodatkowymi pieniędzmi na walkę z koronawirusem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dodatkowe pieniądze dla szpitali zaangażowanych w leczenie chorych na COVID 19, szybsze i częstsze wypłaty pieniędzy dla wszystkich placówek (także tych, które z powodu pandemii musiały zmienić zakres opieki nad pacjentami) oraz wyższe ryczałty dla szpitali w sieci i poradni specjalistycznych. Łódzki NFZ otrzymał dodatkowe pieniądze na sfinansowanie opieki zdrowotnej dla pacjentów w naszym regionie.

Plan finansowy wzrósł o 128 mln złotych i aktualnie budżet Łódzkiego NFZ wynosi 6,3 miliarda zł. Pozwoliło to na podniesienie wysokości ryczałtów na 2020 r. dla 34 szpitali, które są w tzw. sieci szpitali. Zwiększenie kwoty wynika głównie z podwyższenia od 1 stycznia 2020 r. ceny punktu w ryczałcie o 5% oraz następnie zmiany zakresu udzielnych świadczeń, poziomu wykonania w 2019 roku i osiągniętych wskaźników jakościowych. Ryczałty szpitali zwiększyły się w sumie o 116 mln zł w porównaniu z rokiem 2019. 5 największych szpitali w regionie (z kontraktami powyżej 100 mln zł) w sumie zwiększyło swój budżet o 57 mln zł: ICZMP o 14 mln zł; USK im. WAM w Łodzi o 13,8 mln zł; Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika o 11,3 mln zł. Wśród szpitali o znaczeniu powiatowym najwyższy wzrost ryczałtu odnotował Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim – o 7,2 mln zł i Szpital Wojewódzki w Bełchatowie – o 4,6 mln. zł.

Większe pieniądze otrzymają także poradnie specjalistyczne, Łódzki NFZ uwzględnił zmianę sposobu finansowania 4 poradni specjalistycznych (kardiologicznej, endokrynologicznej, urazowo-ortopedycznej i neurologicznej). Od marca Fundusz nie limituje wizyt pacjentów, którzy przychodzą do tych poradni po raz pierwszy oraz przyjęć nagłych i zabiegowych w poradni urazowo-ortopedycznej. Ma to poprawić dostępność do leczenia, tak jak udało się to osiągnąć w zeszłym roku w przypadku tomografii, rezonansu magnetycznego czy zabiegów usunięcia zaćmy. Na sfinansowanie tej zmiany Łódzki NFZ przeznaczył blisko 33 mln zł.

- Poradnie i szpitale, które w trosce o bezpieczeństwo swoich pacjentów i by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa musiały dostosować swoją pracę do nowej rzeczywistości, nie powinny martwić się o płynność finansową. Mogą otrzymać comiesięczną wypłatę także w kwocie, którą otrzymałyby, opiekując się pacjentami tak jak dotąd - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ z Łodzi. - W pierwszych 2 tygodniach kwietnia ŁOW NFZ otrzymał niemal 500 takich faktur. Wszyscy świadczeniodawcy i apteki otrzymują szybszą zapłatę - w praktyce Łódzki Fundusz płaci placówkom medycznym w ciągu 2-3 dni od otrzymania faktury.

W Łódzkiem w opiekę nad pacjentami zakażonymi koronawirusem zaangażowane są nie tylko szpitale z oddziałami zakaźnymi w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku i Bełchatowie, czy szpital jednoprofilowy, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu, ale także Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, stacja dializ, specjalne gabinety stomatologiczne czy dentobus. W sumie niemal kilkadziesiąt placówek medycznych i 4 izolatoria. Placówki bezpośrednio zaangażowane w walkę z epidemią koronawirusa są dodatkowo wynagradzane. Fundusz płaci i za opiekę, i za gotowość do jej świadczenia. Łódzki NFZ otrzymał na ten cel już 14,6 mln z budżetu państwa.

W ramach walki z epidemią Łódzki Fundusz opłaca m.in. transport pacjentów, testy w kierunku koronawirusa wykonywane chorym i personelowi medycznemu w laboratoriach w Łódzkiem, pobyt pacjentów w izolatoriach oraz doraźną pomoc stomatologiczną dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem choroby.

- Pierwsze faktury, na kwotę 10,4 mln zł, złożone przez placówki, w których leczeni są chorzy na COVID 19 zostały już opłacone. Ponad 5 mln zł zapłacono Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Zgierzu, szpitalowi jednoprofilowemu, gdzie dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano 450 łóżek i miejsca respiratorowe. 2,1 mln zł otrzymał Szpital Biegańskiego w Łodzi , w którym wyleczono pierwszego w naszym województwie pacjenta z COVID 19 - dodaje Anna Leder.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE