Reklama

Szukają skarbów w centrum Kutna

Opublikowano:
Autor:

Szukają skarbów w centrum Kutna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilkunastu archeologów intensywnie przekopuje teren przed Pałacem Saskim. Ruszyły bowiem prace, które są podstawą do stworzenia kompleksu "Muzeum Pałac Saski". Niewykluczone, że pod ziemią znajdą się nie tylko ślady dawnej zabudowy, ale również cenne monety, broszki czy pierścionki.Rewitalizacja tego terenu może kosztować ok. 10 mln zł. Szacuje się, że potrwa do 2020 r. Miasto liczy, że na ten cel pozyska środki zewnętrzne. By się jednak o nie ubiegać, już teraz z kopyta ruszyły prace archeologów, które pozwolą na opracowanie zakresu robót budowlanych. Pasjonaci mają nadzieję, że dzięki archeologom dokładniej uda się poznać historię budynku.

- Już pierwszego dnia prac dokopaliśmy się do bruku z XIX w. Mamy dwa cele - rozpoznanie architektury związanej z funkcjonowaniem pałacu oraz rozpoznanie starszego osadnictwa. Wiemy bowiem, że przed wzniesieniem pałacu w czasach średniowiecza istniało tutaj osadnictwo. Będziemy pracować przez około 2,5 miesiąca. Na pewno coś fajnego znajdziemy - liczy Artur Ginter, kierownik Sekcji Archeo.

Jak informuje Piotr Stasiak z Muzeum Regionalnego, poza grupą archeologów z Łodzi, pomagać będą specjaliści z regionu, a także grupa studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

WARTO WIEDZIEĆ:

Królewski pałac podróżny, położony przy obecnym Placu Marsz. Józefa Piłsudskiego i ul. Narutowicza, został wybudowany na polecenie Augusta III Wettina w 1750 roku przez kapitana inż. Johanna Martina Waltera. Król po raz pierwszy zatrzymał się tu 21 kwietnia 1750 roku na obiad. Korzystał z niego wraz z rodziną i olbrzymim dworem (kilkadziesiąt pojazdów i kilkaset osób) jeszcze kilkakrotnie do 1763 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE