Reklama

Szumowski o ignorowaniu obostrzeń ''To może doprowadzić do dramatu''. Czy powiat kutnowski stanie się czerwoną strefą?

Opublikowano:
Autor:

Szumowski o ignorowaniu obostrzeń ''To może doprowadzić do dramatu''. Czy powiat kutnowski stanie się czerwoną strefą? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W poniedziałkowym wywiadzie w Programie 1 Polskiego Radia, Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski mówił o zwiększeniu się transmisji poziomej i beztrosce, która może doprowadzić do dramatu. Czy cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jak wygląda sytuacja w powiecie kutnowskim?

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski w poniedziałkowym wywiadzie w radiowej "Jedynce", wyraził obawy związane ze zbyt luźnym podejściem polaków do wciąż panującej epidemii. Zauważył, że zwiększyła się transmisja pozioma, czyli zarażenia wynikające z codziennych sytuacji, jak wizyta w sklepie czy spacer.

- Zwiększyła się transmisja pozioma koronawirusa, nie w jakiś dramatyczny sposób, ale jest wzrost. Zmniejszony dystans społeczny, brak maseczek, beztroska, no i niestety wesela czy imprezy rodzinne oraz kluby, które powinny być zamknięte - to są ewidentnie źródła, które rozsiewają koronawirusa – mówił w wywiadzie Minister Zdrowia.

Łukasz Szumowski ostrzegał też, że jeśli wirus wciąż będzie się rozprzestrzeniał, może dojść do sytuacji, w której cała Polska stanie się czerwoną strefą – wówczas powrócą obostrzenia, z którymi mieliśmy do czynienia w kwietniu i maju.

- Im bardziej będziemy lekceważyć zasady sanitarne, tym większa szansa, że strefy czerwone będą się rozprzestrzeniały na mapie". - W końcu obejmą cały kraj i będziemy mieli dosyć istotne obostrzenia w całej Polsce – mówił Łukasz Szumowski.

Zapytany o najbliższą przyszłość, Minister Zdrowia stwierdził, że nie sposób przewidzieć rozwoju sytuacji. Po raz kolejny zaznaczył jednak, że wszystko zależy od społecznego podejścia do wprowadzonych rygorów.

- Trudno powiedzieć, co się wydarzy w ciągu najbliższych dni. Wszystko zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane przez społeczeństwo. Nowe przypadki będą występowały, dopóki będzie wirus. Pytanie, ile czasu będziemy się wzajemnie zarażali – komentował Łukasz Szumowski.

W trakcie wywiadu, Łukasz Szumowski odniósł się też do pojawiających się w mediach informacjach, mówiących, że epidemia jest fałszywa, a wprowadzana panika to celowe manipulacje rządów.

- Mam wrażenie, że ktoś pisze książkę z gatunku fantastyki. W tym spisku musiałoby uczestniczyć około 500 tys. medyków, politycy, a w tym wszystkim minister zdrowia, który jak pająk pociąga za sznurki pajęczyny w zbrodniczym celu. Mówiąc jednak na poważnie, to obraża pamięć tych 1800 osób, które zmarły. Przypomnę jeszcze, że w sezonie grypowym, grypa nie jest tak brutalna i nie zabiera tylu osób z tego świata – mówił Łukasz Szumowski. Powiem szczerze, że jeśli ktoś widzi takie spiski, to może być sygnał do zastanowienia się nad swoim zdrowiem psychicznym – dodał Minister Zdrowia.

A jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiecie kutnowskim?

Stan na 12.08.2020

Kwarantanna i izolacja – 12
Pod nadzorem epidemiologicznym – 1
Hospitalizowanych – 0
Zarażonych – 1 (miasto Kutno)
Osoby wyleczone - 100 (72 - miasto Kutno, 14 - gmina Kutno, 3 - gm. Żychlin, 4 - gm. Krośniewice, 2 - gm. Bedlno, 3 - gm. Nowe Ostrowy, 2 - gm. Strzelce)
Zgony - 2 (72-latek, obciążony chorobami współistniejącymi - miasto Kutno, 60-letnia kobieta obciążona chorobami współistniejącymi - miasto Kutno)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE