Reklama

Szybciej na trasie Łódź-Kutno. PKP wychodzi na przeciw podróżującym

Opublikowano:
Autor:

Szybciej na trasie Łódź-Kutno. PKP wychodzi na przeciw podróżującym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już pewne. Będzie modernizacja linii kolejowej z Łodzi do Kutna, a wszystko za sprawą ogłoszonego przetargu na prace między Ozorkowem, a Łęczycą. To dobra wiadomość dla podróżujących tą trasą kutnian, bowiem pociągi przyspieszą do 120 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przymierzają się do modernizacji linii nr 16 (Łódź - Kutno). Inwestycja ta poprawić ma dostęp do Łodzi z kierunku północnego. Prócz tego, że podróże z pewnością staną się o wiele szybsze, to modernizacja usprawni przewóz towarów. Na stacjach wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wybudowane nowe perony będą przystosowane do ich potrzeb. Nowe i wyższe perony staną na stacjach w Ozorkowie i Łęczycy oraz przystanku Sierpów. Na podróżujących czekać będą nowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne, system oznakowania dotykowego oraz stojaki rowerowe. Do peronów poprowadzą dojścia w poziomie torów dostosowane do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Linia Łódź – Kutno to trasa łącząca aglomerację łódzką z magistralą Warszawa – Poznań. Obecnie pomiędzy Ozorkowem i Łęczycą pociągi jadą 70 km/h. Po zakończeniu prac składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h a towarowe do 100 km/h - czytamy na stronie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W ramach prac na linii Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno zostaną wykonane również prace na odcinkach Łódź Kaliska – Zgierz; Zgierz – Ozorków oraz Łęczyca – Kutno. Pierwszy planowany do realizacji jest odcinek Łódź Kaliska – Zgierz. Po zakończeniu prac na tym odcinku, w 2020 r. rozpoczną się roboty równolegle na dwóch odcinkach: Zgierz – Ozorków i Ozorków – Łęczyca. Ostatnim etapem będzie przebudowa odcinka Łęczyca – Kutno. Trasa ma być przebudowana do końca 2023 roku.

Inwestycja obejmie ok. 17 km torów, 2 mosty, 4 przepusty oraz 18 rozjazdów. Przebudowany zostanie układ torowy na stacjach Ozorków i Łęczyca, a wymianie ulegnie sieć trakcyjna. Na stacji Ozorków powstanie LCS, który usprawni kierowanie ruchem.

- Zadanie „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 16 na odcinku Ozorków – Łęczyca od km 35,884 do km 47,397 linii kolejowej nr 16” w ramach projektu pn.: „Prace na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno” zostanie zrealizowane do końca 2022 roku. Szacunkowa wartość to ok. 121 mln zł. Inwestycja została zapisana w Krajowym Programie Kolejowym. Realizacja planowana ze środków budżetowych - tłumaczy PKP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE