reklama
reklama

Trafili na działce na nietypowe znalezisko. Eksperci wyjaśniają, co to jest

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trafili na działce na nietypowe znalezisko. Eksperci wyjaśniają, co to jest - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDo ciekawego odkrycia doszło w naszym regionie. O szczegółach mówi Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Mieszkańcy, którzy poinformowali o natrafieniu na coś, co może mieć historyczną wartość, zostali nagrodzeni.
reklama

Znaleźli w siemi coś wyjątkowego

- Podczas zbierania kamieni przez znalazców na będącej ich własnością nieruchomości zlokalizowanej w jednej z wsi na terenie województwa łódzkiego, natrafiono na przedmioty, co do których zachodziło podejrzenie, iż są zabytkami. Znalazcy drogą mailową poinformowali o znalezisku ŁWKZ – komentuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Następnie po skontaktowaniu się ze znalazcami pracownicy WUOZ w Łodzi dokonali oględzin miejsca znalezienia krzemiennej siekierki. 

reklama

Dowiadujemy się, że znalazcy przekazali inspektorom w trakcie oględzin znalezione podczas prac polowych przedmioty. 

- Poza siekierką krzemienną, odkryli także fragment ceramiki oraz przedmiot krzemienny z dwoma przechodzącymi na wylot otworami (była to jednak bryłka surowca krzemiennego), które datowano na okres neolitu. Zabytki zostały protokolarnie przekazane do Muzeum Ziemi Rawskiej, następnie ŁWKZ wydał decyzję przekazującą wspomniane przedmioty tejże jednostce muzealnej w depozyt – dodaje Urząd.

Ministerstwo przyznało nagrodę

Oględziny dokonane w miejscu znalezienia nie przyniosły odkrycia innych zabytków archeologicznych na powierzchni, stąd ŁWKZ uznał odkryte zabytki za znalezisko luźne.

reklama

- Krzemienną siekierkę datuje się najpewniej pomiędzy połową IV tysiąclecia, a drugą połową III tysiąclecia przed naszą erą, a ściślej ok. 2300 przed naszą erą. Typologicznie znalezisko wiązane jest z wytwórczością kultury ceramiki sznurowej – dowiadujemy się od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Zgodnie z przepisami osobom, które odkryły bądź przypadkowo znalazły zabytek archeologiczny, przysługuje nagroda, jeżeli dopełniły one obowiązków określonych odpowiednio ustawie.

reklama

Konserwator podkreśla, że znalazcy postąpili wzorowo dzięki czemu możliwym było wnioskowanie o przyznanie im nagrody ministra kultury

- Właśnie otrzymaliśmy miłą informację - znalazcom krzemiennej siekierki wiązanej z kulturą ceramiki sznurowej na wniosek Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nagrodę – przekazano nam.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo