Reklama

Trochę z historii piłki nożnej

Opublikowano:
Autor:

Trochę z historii piłki nożnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Piłka nożna niewątpliwie jest jednym ze sportów cieszących się największą popularnością. Podczas mistrzostw nawet osoby, które zarzekały się, że zupełnie nie są zainteresowane bandą uganiających się za piłką mężczyzn często porzucają swoje uprzedzenia i zaczynają śledzić mecze. W końcu trzeba jednak wesprzeć swoją drużynę.

Sport ten od roki 1900 jest dyscypliną olimpijską i prawdopodobnie najpopularniejszym sportem nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie a początków tej dyscypliny można doszukiwać się aż w antycznych cywilizacjach. Pierwsze spisanie reguł footballu datuje się z kolei na wiek dziewiętnasty, kiedy to gry piłkarskie dotarły na Wyspy Brytyjskie i wiązało się w dużej mierze propagowaniem kultury fizycznej w brytyjskich szkołach. Szkoły często rywalizowały ze sobą, jednak z uwagi na brak jednych nadrzędnych zasad były one ustalane dopiero przed meczem. Na początku nie przypominała jednak znanej przez nas dziś piłki nożnej, a raczej jej mieszankę z rugby. Zasady, które okazały się kluczowe dla rozwoju tego sportu spisane zostały w 1848 i w 1857 roku. To wtedy piłka nożna i rugby zaczęły powoli oddzielać się od siebie. Do dalszej popularyzacji sportu przyczynili się wyjeżdżający za granicę Anglicy.

Dziś drużyna piłkarska liczy łącznie z bramkarzem 11 zawodników i nikomu nie śni się nawet, żeby grać rękami. System rozgrywek jest najbardziej rozbudowanym w skali światowej. Tysiące ludzi odwiedza podczas nich stadiony, śledzi mecze online, czy w telewizji. Popularność piłki nożnej nie spada od lat i nie zanosi się na to, aby miało to nastąpić.

Football w większości krajów zdeklasował również rugby, a ich wspólne początki są odległą historią, z której większość fanów nie zdaje sobie sprawy. Nieważne zresztą jaki sport preferujemy, ani nawet której kibicujemy drużynie. Liczy się czerpanie radości ze sportu, zarówno uprawiania go jak i śledzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE