Sport ten od roki 1900 jest dyscypliną olimpijską i prawdopodobnie najpopularniejszym sportem nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie a początków tej dyscypliny można doszukiwać się aż w antycznych cywilizacjach. Pierwsze spisanie reguł footballu datuje się z kolei na wiek dziewiętnasty, kiedy to gry piłkarskie dotarły na Wyspy Brytyjskie i wiązało się w dużej mierze propagowaniem kultury fizycznej w brytyjskich szkołach. Szkoły często rywalizowały ze sobą, jednak z uwagi na brak jednych nadrzędnych zasad były one ustalane dopiero przed meczem. Na początku nie przypominała jednak znanej przez nas dziś piłki nożnej, a raczej jej mieszankę z rugby. Zasady, które okazały się kluczowe dla rozwoju tego sportu spisane zostały w 1848 i w 1857 roku. To wtedy piłka nożna i rugby zaczęły powoli oddzielać się od siebie. Do dalszej popularyzacji sportu przyczynili się wyjeżdżający za granicę Anglicy.
Dziś drużyna piłkarska liczy łącznie z bramkarzem 11 zawodników i nikomu nie śni się nawet, żeby grać rękami. System rozgrywek jest najbardziej rozbudowanym w skali światowej. Tysiące ludzi odwiedza podczas nich stadiony, śledzi mecze online, czy w telewizji. Popularność piłki nożnej nie spada od lat i nie zanosi się na to, aby miało to nastąpić.
Football w większości krajów zdeklasował również rugby, a ich wspólne początki są odległą historią, z której większość fanów nie zdaje sobie sprawy. Nieważne zresztą jaki sport preferujemy, ani nawet której kibicujemy drużynie. Liczy się czerpanie radości ze sportu, zarówno uprawiania go jak i śledzenia.