reklama

Trzy dni z Sienkiewiczem

Opublikowano:
Autor:

Trzy dni z Sienkiewiczem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWczoraj w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Słabo Słyszących w Kutnie zakończyły się VII Ogólnopolskie Warsztaty Polonistyczne. Wzięło w nich udział około czterdziestu uczestników z siedmiu ośrodków. Byli goście z Łodzi, Lublina, Otwocka, Rydzyna, Żar, a nawet dalekiego Olecka. No i oczywiście gospodarze i organizatorzy z Kutna.

Warsztaty w tym roku odbyły się pod hasłem: „Rzeczpospolita w literaturze "Ogniem i mieczem”. Uroczyste otwarcie uczniowie z kutnowskiego ośrodka wraz z kolegami i koleżankami z Zespołu Szkół Ekonomicznych uświetnili przedstawieniem teatralno-muzycznym opartym na motywach powieści Henryka Sienkiewicza, a także krótkim recitalem muzyki dawnej. - Celem imprezy jest przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych – mówi Jolanta Antoniewicz, polonistka z kutnowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabo Słyszących. - W przypadku młodzieży niesłyszącej lub słabo słyszącej ze zrozumiałych względów warsztaty te służą do wzbogacania słownictwa.

Podczas warsztatów młodzież pod kierunkiem pedagogów pracowała w grupach. - Praca miała charakter wieloaspektowy: były grupy polonistyczne, polonistyczno-plastyczne oraz historyczne. Młodzież oprócz interpretacji „Ogniem i mieczem” zajmowała sie opracowaniem kontekstu historycznego utworu, jego genezy, a także poznawaniem dawnych obyczajów – mówi Jolanta Antoniewicz. - Oprócz celów stricto dydaktycznych, praca w grupach pomaga w integracji. Młodzież z różnych ośrodków współdziała ze sobą. W organizacji warsztatów pomogli uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kutnie. Pomimo oczywistych deficytów, młodzież słabo słysząca stara się dorównać swoim pełnosprawnym rówieśnikom. To także ważny element integracji, w ten sposób młodzi ludzie uczą się otwartości na świat i ludzi.

Uczniowie mieli do dyspozycji centrum multimedialne. Owocem pracy młodzieży i nauczycieli jest książeczka zawierająca materiały opracowane podczas warsztatów. Taką pamiątkę otrzymują co roku wszyscy uczestnicy polonistycznych spotkań. - Nauczyciele cenią te książeczki, ponieważ stanowią one dobrą pomoc dydaktyczną, uczniowie - ponieważ wiedzą ile pracy włożyli w ich opracowanie – mówi Jolanta Antoniewicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE