Reklama

Tysiące cudzoziemców podjęło u nas pracę: Ukraińcy, Gruzini i nie tylko

Opublikowano:
Autor:

Tysiące cudzoziemców podjęło u nas pracę: Ukraińcy, Gruzini i nie tylko - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W szybkim tempie rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. W województwie łódzkim przez ostatnie pół roku przybyło ponad 7 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Najwięcej z nich to obywatele Ukrainy.

Statystyki ZUS z 31 grudnia 2014 r. wskazują, że od tego czasu liczba osób narodowości ukraińskiej w naszym województwie systematycznie wzrasta. Od końca grudnia ubiegłego roku do końca czerwca br., wzrosła ona o ponad 6 tys. Można powiedzieć, że średnio co miesiąc przybywa nam o 1000 osób ubezpieczonych z Ukrainy.

Najwięcej cudzoziemców z Ukrainy jest zgłoszonych do ubezpieczeń na terenie województwa mazowieckiego – 100,6 tys. Kolejne województwa z największą liczbą ubezpieczonych z Ukrainy, to województwo: wielkopolskie – 54,5 tys., dolnośląskie – 49,5 tys. Województwo łódzkie plasuje się na 6 pozycji w tym rankingu – 35,9 tys. Najmniej ubezpieczonych z Ukrainy znajdziemy w województwie podlaskim – 4,7 tys.

Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w województwie łódzkim, sporo jest też przedstawicieli Białorusi – ponad 1440 osób, Gruzji – ponad 820 osób, Indii – ponad 550 osób, Rosji – ponad 360 i Mołdawii – 300.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszono do ubezpieczeń na terenie I oddziału ZUS w Łodzi – prawie 24 tys., następnie oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 10,7 tys. i w II oddziale ZUS w Łodzi – 9,2 tys.

- W kraju, ogółem mamy ponad 644 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, w tym ponad 483 tys. obywateli Ukrainy. W całym województwie łódzkim nie znajdziemy natomiast zgłoszonych do ubezpieczeń obywateli Andory, Aruby, Czadu, Gabonu, Islandii, Kambodży, Kataru czy Luksemburga - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tymczasem w ostatnim miesiącu na terenie powiatu kutnowskiego, jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy, oświadczeń pracodawców o powierzeniu pracy cudzoziemcom było 459. Wśród tych osób najwięcej było, rzecz jasna, Ukraińców - 406. Gruzinów zatrudniono 50, Mołdawian dwóch i jednego Armeńczyka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE