Reklama

Tysiące Ukraińców, Gruzinów i Mołdawian. Obcokrajowcy zalewają nasz rynek pracy

Opublikowano:
Autor:

Tysiące Ukraińców, Gruzinów i Mołdawian. Obcokrajowcy zalewają nasz rynek pracy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie jest już nowością widok cudzoziemców w zakładach pracy. Wyjazdy "za chlebem" stały się codziennością, co poskutkowało tym, że Polski rynek pracy w przeciągu ostatnich lat zalała fala obcokrajowców, którzy nierzadko są traktowani przez pracodawców jako tania siła robocza. Również na naszym lokalnym podwórku nie brakuje osób z krajów Europy. Liczby idą w tysiące.

Ostatnio TUTAJ i TUTAJ informowaliśmy o tym, że z obserwacji i analiz sytuacji na lokalnym rynku pracy prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy snuje się jednoznaczny wniosek - bezrobotnych znów przybywa. Ogólnopolska tendencja jest bowiem zauważalna także w naszym powiecie. Wśród licznych powodów, które stoją za podwyższeniem poziomu bezrobocia w stosunku do roku poprzedniego możemy mówić o fakcie, że obcokrajowcy przebywający w naszym regionie w pewnym stopniu odbierają pracę mieszkańcom. Nieopodatkowane miesięczne wynagrodzenia, które otrzymują za swoją pracę nie sięga nawet płacy minimalnej, co jest korzyścią dla firm zatrudniających osoby innej narodowości, a na terenie powiatu kutnowskiego ich nie brakuje. Wśród grupy imigrantów podejmujących u nas pracę najliczniejszą stanowią Ukraińcy, których liczba na naszym rynku pracy wynosiła w ubiegłym roku prawie 9 tysięcy.

Okazuje się, oświadczenia składane do Powiatowego Urzędu Pracy o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców przez pracodawców dotyczą głównie Ukraińców, Gruzinów, Mołdawian, Białorusinów, Rosjan oraz obywateli Armenii. W 2017 roku najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy, których liczba wyniosła aż 8629. Tuż za nimi uplasowali się Gruzini, których zatrudniono 128. Na naszym lokalnym rynku pracy zatrudnienie znalazło także 72 obywateli Mołdawii, 62 Białorusinów, 17 Rosjan oraz 4 Armeńczyków. Z raportu PUP-u wynika, że pracę podejmowali najczęściej w sektorze przetwórstwa przemysłowego, co zasiliło kutnowskie zakłady o 7486 pracowników. Na drugim miejscu zaś była praca podejmowana w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej - tutaj odnotowano 994 osoby zza granicy.

Ciekawym jest również fakt, że pracodawcy najchętniej "częstują" cudzoziemców umowami o dzieło. Firmy podpisały z obcokrajowcami w ubiegłym roku 4713 takich umów. A jakie zarobki oferowali? Otóż średnie wynagrodzenie brutto na miesiąc sięgało 1559,45 zł, a wśród grup obcokrajowców najwięcej zarabiali Gruzini. Ich pensja wynosiła bowiem 1995,19 zł brutto. Okres natomiast, na który wydawano oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemców obejmował czas nie krótszy niż 3 i nie dłuższy niż 6 miesięcy, a liczba takich oświadczeń wynosiła łącznie 7160.

Od początku roku również lokalny rynek zasili imigranci. Świadczy o tym liczba oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, które wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w liczbie 1110 za styczeń i luty. Podobnie jak w poprzednim, tak i w tym roku najwięcej było Ukraińców, bo aż 1042. Zaraz za nimi najliczniejszą grupą są Gruzini - 42 osoby, Mołdawianie w liczbie 18, 6 Białorusinów oraz dwóch obywateli Armenii. Prace zaś w przeciągu ostatnich 2 miesięcy podjęły 554 osoby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE