Reklama

Reklama

Ulica zamknięta: zamieszanie i złość kierowców

Opublikowano: 24 maja 2021 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwa galimatias związany z remontami na ulicy Narutowicza w Kutnie. Już od kilku tygodni ruch był tam utrudniony, a od minionej soboty jest całkowicie zamknięty. Kierowcy jednak nie zawsze stosują się do zakazów...

Reklama

Jak informują nas Czytelnicy, znak o zamknięciu drogi na odcinku od ronda Solidarności do ul. Okrzei został przewrócony. Część kierowców przejeżdża chodnikiem, inni zrezygnowani zawracają przez barierkami i jadą okrężną drogą. Najgorzej jest w dni handlowe na targowicy, w sobotę utworzył się w tamtym miejscu ogromny korek.

Utrudnienia to wynik prac Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W ciągu ulicy Narutowicza wymieniana jest kanalizacja. Cała inwestycja zaplanowana jest na dwa lata, wykonawca zaś przewiduje prace do listopada tego roku.

Jak czytamy w specyfikacji zamówienia:

W ulicy Narutowicza istnieje sieć kanalizacji sanitarnej Ø 400, która została wybudowana w 1969 roku. Sieć kanalizacyjna z uwagi na wiek oraz występujące na niej nieszczelności wymaga wymiany. Ponadto sprawność systemu kanalizacyjnego pogarsza wprowadzanie do kanalizacji wód przypadkowych (gruntowych), co jest przyczyną zajmowania światła przepustu kanału, a także wzrostu nierównomierności przepływu ścieków, co powoduje częste blokowanie się kanału. Szczegółowa analiza i ocena aktualnego stanu poszczególnych odcinków kanału została sporządzona na podstawie inspekcji kamerą TV obejmującą identyfikację uszkodzeń kanału np: wrośnięte korzenie, pęknięcia, korozję, erozję oraz przesunięcia rur. Planowany zakres będzie obejmował budowę nowego kanału z rur GRP Ø 500 mm wraz z odgałęzieniami do granic nieruchomości. Nowa sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykonana z rur PVC Ø 160 mm, 200 mm, 315 mm oraz z rur GRP Ø 500 mm, studnie rewizyjne z polietylenu, polipropylenu, żelbetowe lub systemowe GRP. Przewiduje się budowę sieci kanalizacji sanitarnej z rur GRP PN1 Ø 500 SN20000 z żywicy winyloestrowej zbrojonej włóknem szklanym, odpornych na ług sodowy. Wzdłuż trasy przebudowywanego kanału znajdować się będą studnie Ø 1200 mm wykonane z żywicy winyloestrowej zbrojonej włóknem szklanym (GRP). Budowany odcinek sieci połączony zostanie z istniejącą studnią rewizyjną Ø 1200 z kręgów betonowych w ul. Narutowicza – zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. Przejścia rur przez ściany studni betonowych, wykonane zostaną w tulejach ochronnych GRP Ø 500 mm. Podczas układania rur Wykonawca musi szczególną uwagę zwrócić na zachowanie projektowanych spadków. Rury układane będą w wykopie otwartym na fundamencie z kruszywa. Montaż sieci kanalizacji sanitarnej przewidywany jest w wykopach pionowych, w szalunkach płytowych pogrążalnych. Warstwa gruntu powinna stanowić bezpośrednie podłoże rury o odpowiedniej nośności. Dno wykopu musi być równe i stabilne przy zachowaniu określonej głębokości i spadku. W przypadku naruszenia struktury gruntu, dno wykopu powinno zostać wyrównane za pomocą odpowiedniego materiału, należy zagęścić grunt w tych miejscach do stopnia pierwotnego. W przypadku słabego gruntu lub wystąpienia wody gruntowej, kierujący robotami może zlecić wykonanie dodatkowych robót. Jeżeli grunt rodzimy składa się z gliny, błota lub innych materiałów zatrzymujących wodę, wskazane jest ułożenie drenażu odwadniającego i solidniejsze wykonanie podsypki. Materiał fundamentu musi spełniać wymagania projektowe i odpowiadać warunkom wykopu. Do wykonania warstwy podsypki należy stosować wyłącznie materiał ziarnisty. Powierzchnia podsypki powinna zapewniać swobodny odpływ wody, być ciągła, gładka i pozbawiona większych cząstek, aby nie spowodować obciążeń punktowych. W pasie drogi należy dokonywać wymiany gruntu.

Do sprawy wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

  SKutnowianin

  Dwa lata???!!! Dawniej zrobiliby to w ciągu miesiąca! Logistyka szwankuje? Brak ludzi do pracy?!

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Era91

   Wydaje mi się, że w PWiK-u po prostu nie chce im się robić i zlecają wykonanie prac firmom prywatnym, które mają mniejszy potencjał kadrowy od nich.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  korekta

  "zawracają przez barierkami " - więcej uwagi...