Reklama

Ulice Dolna i Nowa nie będą jak nowe, a przynajmniej nie w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Ulice Dolna i Nowa nie będą jak nowe, a przynajmniej nie w tym roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Brak jezdni na ulicach Dolnej i Nowej będzie się jeszcze dawał we znaki mieszkańcom Żychlina. W trakcie ich modernizacji, podczas wymiany sieci wodociągowych okazało się, że nie można położyć asfaltu na grunt nośny drogi w obecnym stanie bowiem skutkowałoby to zalewaniem posesji, a nawierzchnia szybko zostałaby zniszczona. Na obiecywaną przebudowę będzie trzeba zatem poczekać najprawdopodobniej do przyszłego roku.

Równo rok temu do naszej Redakcji zgłosił się Czytelnik. Przedstawił on złą sytuację na drogach Żychlina, m.in. właśnie ul. Dolnej. Z jego relacji wynikało, że brodzenie w błocie, grzęźnięcie w nim - głównie cięższych - samochodów to tam codzienność, zwłaszcza w okresie roztopów i deszczu.

- Jako mieszkańcy ul Dolnej, Cichej i okolic od kilku lat mamy mieć dojazd. Co roku są robione nasypy nowej drogi, woda na niektóre podwórza leje się ciurkiem podczas deszczu, a co za tym idzie i powodzie w piwnicach. Teraz problem się nasilił - informują o sprawie mieszkańcy - informował nas wówczas.

Do sprawy odniósł się wówczas burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak, który mówił, że:

- W tym roku zaplanowaliśmy modernizację pierwszej drogi, która tam się znajduje, czyli ul. Dobrzelińskiej. Podstawowym elementem infrastruktury komunikacyjnej w tym rejonie jest właśnie ul. Dobrzelińskiej. Plany inwestycyjne chcemy przenieść nieco dalej, czyli w kierunku ul. Cichej i Dolnej. Tam jednak potrzebna jest najpierw budowa wodociągu od ul. Dolnej, która jest konieczna. Aby nie było kłopotu z położeniem asfaltu w pierwszej kolejności koniecznością jest utworzenie spinki wodociągowej między ulicami Śląską i Dolną.

Cały artykuł znajduje się TUTAJ.

W ubiegłym roku udało się wymienić sieć wodociągową w obrębie ul. Dolnej oraz Nowej. Jak się dowiadujemy, inwestycją tą zajmował się zarządca sieci – Samorządowy Zakład Budżetowy, a jej koszt wyniósł 293 tys. zł. Kolejnym etapem miało być nałożenie warstwy asfaltowej. Tu jednak pojawił się problem, gdyż podczas prac okazało się, że grunt nośny drogi nie zabezpieczy, w jego obecnym stanie, dobrej podbudowy dla nakładki asfaltowej.

- W czasie spotkań w terenie, mieszkańcy przekazywali burmistrzowi swoje uwagi, co do wysokości ulicy, w stosunku do wysokości sąsiednich działek. Często występowało zalewanie części z nich przez wody opadowe od strony drogi. Po analizie uznano, że oszczędnościowe rozwiązanie związane z położeniem nakładki na istniejącej podbudowie nie rozwiąże problemu na długo i może dojść do niszczenia drogi i zalewania posesji. Należy wykonać projekt uproszczony związany z istotnym obniżeniem poziomu drogi, częściowym odtworzeniem rowu odwadniającego i wykonaniem nowej podbudowy. W związku z tym projektowe przygotowanie tej inwestycji planowane jest w tym roku, a Rada Miejska otrzyma propozycję zabezpieczenia środków w roku 2020 - informuje burmistrz.

Jeśli zatem uda się wygospodarować odpowiednie środki w przyszłorocznym budżecie, żychlinianie będą mogli odetchnąć z ulgą i doczekają się jezdni, a o brodzeniu w błocie na drogach będzie można zapomnieć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE