Reklama

Upał w pracy: Za brak wody dla pracowników surowe kary!

Opublikowano:
Autor:

Upał w pracy: Za brak wody dla pracowników surowe kary! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Upały upałami, a pracować trzeba. Pracodawcy powinni więc pamiętać o tym, że podczas tak wysokich temperatur należy bardziej zadbać o swoich pracowników, bo inaczej może się to odbić na firmowym portfelu.

Największym obowiązkiem pracodawcy w tak upalne dni jest zapewnienie swoim pracownikom dostępu do wody pitnej.

- W sytuacji, gdy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C, pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Napoje te powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej - informuje Andrzej Świderski, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi.

Jeżeli pracodawca odmówi dostarczenia wody, wówczas może mu grozić kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

Oprócz tego pracodawca, któremu zależy na lepszej wydajności pracowników podczas upałów, ma także do dyspozycji prawa, które wynikają z jego dobrej woli. Może na przykład zdecydować się na założenie w zakładzie pracy klimatyzatorów utrzymujących stała temperaturę w pomieszczeniach. Podobnym, lecz nieco tańszym rozwiązaniem, jest zaopatrzenie pomieszczeń pracowników w wentylatory, a także zamontowanie rolet czy żaluzji w oknach.

W czasie upałów pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu czasu pracy.

Jak podaje poradnikprzedsiebiorcy.pl - "nie może on w związku z tym obniżyć wynagrodzenia swoim pracownikom - skrócenie czasu pracy następuje bowiem z jego polecenia. Inną opcją jest ustanowienie przerw w pracy - np. w przypadku osób wykonujących prace na otwartej przestrzeni pracodawca może zarządzić przerwę w południe, kiedy temperatura jest najwyższa".

Szczególną uwagę należy zachować również w przypadku pracownic będących w ciąży lub też karmiących piersią - w ich przypadku wzbroniona jest praca w środowisku pracy, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15 stopni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE