Reklama

Uroczyste odsłonięcie makiety Pałacu Saskiego

Opublikowano:
Autor:

Uroczyste odsłonięcie makiety Pałacu Saskiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 6 września godz. 11 podczas Festynu „Za króla Sasa …” nastąpi uroczyste odsłonięcie makiety Pałacu Saskiego z udziałem Królowej Róż i prezydenta Miasta Kutno w asyście dworu i wojska saskiego.Makieta w skali 1:50 ukazuje Pałac podróżny króla Augusta III Wettina wg projektu Johanna Martina Waltera z 1750 r. Makieta prezentowana będzie przed Pałacem Saskim w godz.11:00-20:00 (w razie złych warunków atmosferycznych przeniesiona zostanie do budynku Pałacu).

Po 6 września makietę można będzie oglądać na wystawie stałej „Miasto w czasie i przestrzeni” w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Warto przypomnieć, iż pałac zaprojektowano w duchu saskiego baroku, na planie prostokąta z dwoma krótkimi skrzydłami bocznymi. Całość wzniesiona została z tzw. pruskiego muru, czyli konstrukcji ryglowo – szachulcowej z odsłoniętym szkieletem; elewacje pawilonów w całości pokryte były tynkiem. Kutnowski pałac Augusta III to dziś praktycznie jedyny zachowany w Polsce zabytek architektury – materialnej spuścizny po unii polsko – saskiej.

Makietę przygotowała firma Stangel PPU ze Zgierza. Firma, zajmująca się projektowaniem i budową wszelkiego rodzaju makiet i modeli, działa nieprzerwanie od 1990 roku realizując zlecenia dla znanych pracowni architektonicznych, muzeów, na potrzeby wystaw oraz targów krajowych i zagranicznych. Do ich klientów należą, m.in. Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE