Reklama

Urząd zabiera głos ws. cen za śmieci. Jest oficjalny komunikat

Opublikowano:
Autor:

Urząd zabiera głos ws. cen za śmieci. Jest oficjalny komunikat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj W TYM MIEJSCU informowaliśmy o uchwale Rady Miasta, w myśl której wzrosły opłaty za wywóz odpadów. Sprawa budzi wiele emocji i kontrowersji. Urząd Miasta w Kutnie wyjaśnia wszystko w specjalnym komunikacie. Poniżej jego pełna treść.

W związku z koniecznością podjęcia uchwały Rady Miasta Kutno ustalającej nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyjaśniamy, że podwyżka opłat z 9 na 14 PLN za odpady segregowane i z 15 do 20 PLN za niesegregowane wynika przede wszystkim ze zwiększenia opłat za korzystanie ze środowiska. Są one ustalane przez Rząd RP, w formie Rozporządzenia Rady Ministrów, a samorząd miasta nie ma na nie żadnego wpływu.

Opłaty te wzrosły w ciągu ostatnich 3 lat siedmiokrotnie: z 24,15 PLN w 2016 r. do 170 PLN za tonę w 2019 r. W ostatnich latach odpady, które trafiają na składowisko z terenu Kutna i tam są składowane to w zależności od roku 7 200 do 9 500 ton. Za te odpady są ponoszone opłaty, o których mowa wyżej. Reszta odpadów - te które są zbierane selektywnie, są zagospodarowywane. Stanowią one około 40% odpadów komunalnych. Są one przekazywane do dalszego przetworzenia. Są to głównie: szkło, tworzywa sztuczne, gruz budowlany, trawa z trawników, liście i makulatura. Jednak ich przetworzenie również wymaga nakładów. Jest to związane z transportem, przetworzeniem i ewentualną sprzedażą tych materiałów. Całość tych kosztów składa się sumarycznie na opłatę ponoszoną przez mieszkańców. Aby te opłaty nie rosły radykalnie musimy zwiększać selektywną zbiórkę odpadów, a jak najmniej produkować odpadów zmieszanych.

Samorząd miejski uważa jednak, żeby powstrzymać radykalny wzrost opłat za odpady dla mieszkańców, Rząd RP powinien utrzymać na stosunkowo niskim poziomie, a najlepiej obniżyć dziś obowiązujące stawki za korzystanie ze środowiska. Wtedy istniałaby możliwość niepodnoszenia, albo wręcz obniżenia opłat dla mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE