Reklama

Reklama

Uwaga pasażerowie! Jest nowy rozkład jazdy ŁKA, w tym na linii Łódź - Kutno

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Uwaga pasażerowie! Jest nowy rozkład jazdy ŁKA, w tym na linii Łódź - Kutno - Zdjęcie główne

Wchodzi w życie nowy rozkład jazdy ŁKA, w tym na linii Łódź - Kutno | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już 11 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dotyczy on m.in. kursów na linii Łódź - Kutno oraz Skierniewice - Łowicz – Kutno.

Reklama

Poza obsługą nowych relacji Łódź  - Opoczno – Skarżysko Kamienna, zaplanowano również: uruchomienie sobotniego przyspieszonego pociągu do Poznania, rozszerzenie oferty połączeń do/z Radomia do dwóch par kursujących w weekendy, parę połączeń przyspieszonych z Łowicza do Łodzi. 

Nowe rozkłady obowiązywać będą także na trasach do i z Kutna.

Linia Łódź  - Kutno

Linię obsługiwać będzie 27 pociągów, z których dwie pary, tak jak obecnie, pojadą do/z Torunia Wschodniego przez Toruń Główny. Najszybsze jednostki pokonają odcinek Kutno – Łódź  Kaliska w zaledwie 64 minuty.

Nadal prowadzona będzie przebudowa stacji Kutno. W związku z tym, na odcinku Zgierz – Zgierz Północ - Ozorków – Witonia – Kutno za wybrane pociągi pojadą autobusy. 

Linia Skierniewice -  Łowicz – Kutno

Za wszystkie pociągi w tej relacji pojadą autobusy (46), co jest podyktowane stworzeniem optymalnego rozkładu jazdy, który nie jest możliwy do realizacji pociągami. Powodem utrudnień są trwające prace związane z przebudową stacji Kutno i linii kolejowej na odcinku Kutno – Łowicz. Aby zrekompensować uciążliwości związane z dłuższym czasem przejazdu autobusami, wyznaczono dodatkowe miejsca postojów autobusów na odcinku Skierniewice – Łowicz, a kontynuowanie dalszej podróży pociągami możliwe będzie od stacji Skierniewice. 

Pozostałe zmiany w rozkładzie jazdy ŁKA:

 Linia Łódź Fabryczna – Opoczno – Skarżysko Kamienna

Od 11 grudnia ŁKA rozpocznie obsługę linii Łódź  - Opoczno – Skarżysko Kamienna. Dzięki uruchomieniu połączeń mieszkańcy powiatu opoczyńskiego zyskają szybkie, komfortowe 

i tanie połączenia ze stolicą regionu. Czas przejazdu między Łodzią a Opocznem szacowany jest na 78 minut. Bezpośrednią relację Łódź – Opoczno – Łódź obsługiwać będzie 12 pociągów, natomiast kolejnych 5 składów pojedzie na odcinku Koluszki – Opoczno oraz Tomaszów Maz. – Opoczno – Tomaszów Maz. Poza granicę województwa, do Skarżyska – Kamiennej, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, będzie można podróżować 3 parami pociągów. Uruchomienie tych połączeń było możliwe dzięki zakupowi 5 pociągów o napędzie elektryczno – spalinowym (tzw. hybryd), które mogą obsługiwać niezelektryfikowane odcinki kolejowych tras. 

Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew 

Dzięki zakończeniu prac remontowych na stacji Łódź Chojny, zwiększy się liczba połączeń na linii obwodowej. Na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Widzew pojedzie 108 pociągów, natomiast na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz 89 pociągów.

Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Stoki

Na tym odcinku kursować będzie łącznie 40 pociągów, obsługując m.in. bezpośrednie połączenia do Sieradza i Głowna oraz z Łodzi Fabrycznej do Zgierza i Głowna.

Linia Poznań - Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna 

Na linii sieradzkiej połączenia obsługiwać będzie 35 pociągów. W godzinach szczytu jednostki pojadą ze stacji Łódź Kaliska co pół godziny, 10 i 40 minut po pełnej godzinie.  

W soboty uruchomiony zostanie poranny pociąg przyspieszony do Poznania (godz. 9.10), który dotrze do stolicy Wielkopolski w południe. Wyjazd z Poznania zaplanowano   

o godz.16:41, natomiast przyjazd do Łodzi Kaliskiej o godz.19:36.

W dni robocze nadal będzie kursować para pociągów przyspieszonych – poranny z Sieradza i popołudniowy z Łodzi, z rekordowym czasem przejazdu – 29 minut z Łodzi do Zduńskiej Woli i 40 minut do Sieradza. Dodatkowo, pociąg przyspieszony popołudniowy pojedzie 

w bezpośredniej relacji Zgierz – Sieradz.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica/Radom

Linię obsłuży 18 pociągów. Rozszerzona zostanie oferta połączeń do/z Radomia do dwóch par kursujących w weekendy.

Pojawi się nowe połączenie z Drzewicy o godzinie 5:01, które zapewni dojazd do Łodzi na godzinę 7:00. W Drzewicy zostaną zachowane skomunikowania z pociągami spółki Koleje Mazowieckie kursującymi do i z Radomia.

Linia Łódź  - Łowicz

Oferta na tej linii zwiększy się o 2 pary pociągów, czyli łącznie będą 34 połączenia. 

Zaplanowano 1 parę połączeń przyspieszonych z Łowicza do Łodzi. Pociąg pojedzie do/z Łodzi Widzewa, a od Łodzi Kaliskiej w kategorii ŁP z ograniczoną liczbą zatrzymań do/z Łowicza. Pociąg będzie kursował w dni robocze, z postojami jedynie na stacji Łódź Żabieniec, Łódź Radogoszcz Zachód, Zgierz, Stryków, Głowno, Łowicz Przedmieście, Łowicz Główny. Przejazd do Łodzi Kaliskiej w porannym szczycie zajmie 52 min., natomiast do Łowicza 

w szczycie popołudniowym 50 min. Skróci to czas przejazdu na wskazanym odcinku o około 10 minut. Pociąg do Łodzi Kaliskiej przyjedzie o godzinie 7:45, odjedzie o godzinie 15:47.

W godzinach szczytu popołudniowego pociągi z Łodzi pojadą co pół godziny, 17 i 47 minut po pełnej godzinie.

Linia Łódź – Koluszki - Skierniewice – Warszawa

Zmniejszą się utrudnienia w podróżowaniu, w wyniku ograniczenia zakresu prac w okresie zimowym, przy budowie bezkolizyjnych przejazdów kolejowo – drogowych w Bedoniu 

i Gałkówku. 

W relacji Łódź - Skierniewice – Łódź pojedzie 39 pociągów. Natomiast z Łodzi do/z Żakowic/Koluszek będzie kursowało aż 71 jednostek. Dodatkowo pomiędzy Łodzią 

a Koluszkami nadal obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów w pociągach ŁKA 

i PKP Intercity. 

Postępująca przebudowa stacji Warszawa Zachodnia oraz ruch jednotorowy pomiędzy stacjami Warszawa Włochy i Warszawa Zachodnia, powodują ograniczenie przepustowości,  zmiany godzin kursowania, a także wydłużenie czasu przejazdu pociągów, zwłaszcza 

w kierunku Łodzi (pociągi kierowane są wolniejszą trasą objazdową).

Pomimo znaczących utrudnień zachowano kursowanie 9 par pociągów ŁKA SPRINTER, łączących Łódź z Warszawą. Jedna para pociągów pojedzie przez główne stacje kolejowe stolicy, czyli Warszawę Zachodnią, Warszawę Centralną i Warszawę Wschodnią.

W dniach 25 lutego – 11 marca 2023 r. ze względu na powyższe prace, wybrane pociągi pojadą do/z Warszawy Gdańskiej lub do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską.

Info: ŁKA

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy