Reklama

VII turniej Jednego Wiersza o Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej

Opublikowano:
Autor:

VII turniej Jednego Wiersza o Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowski Dom Kultury zaprasza do wzięcia udziału w VII turnieju Jednego Wiersza o Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej, który odbędzie się dziś, 31 stycznia w Kawiarni Kutnowskiego Domu Kultury.Kutnowski Dom Kultury kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez społeczników działających w ramach Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Środek i organizuje kolejną, siódmą edycję konkursu, który jest elementem misji odkrywania i pielęgnowania talentów wśród młodzieży powiatu kutnowskiego, jaką próbuje realizować instytucja kultury.

Turniej jest też formą upamiętnienia jego Patronki poetki Celiny Dangel Fijałokwskiej. Pisarka urodziła się w Kutnie w majątku swoich pradziadków Zawadzkich 10 maja 1889 r. Mieszkala w podkutnowskim majątku Skłóty. Pałac w Skłótach, który za sprawą jej i jej męża stał się w okresie międzywojennym ważnym ośrodkiem życia intelektualnego i artystycznego nie doczekał się jak dotąd renowacji. W roku 1918 zasłużona spółka wydawnicza Gebethner i Wolff zaprezentowała jej debiutancki tomik zatytułowany po prostu „Poezje” i sygnowany panieńskim nazwiskiem Celina Danglówna. W okresie międzywojennym publikowala wiersze na łamach prasy ogólnopolskiej. Oprócz utworów własnych miała w swoim dorobku także świetne tłumaczenia, m.in. Rilkego.

Autorka była nie tylko jedną z nielicznych poetek związanych z Kutnem, ale także dzielną życiowo osobą, o czym moźemy przekonać się ze wspomnień jej męża Mieczysława Fijałkowskiego pt. „Uśmiechy lat minionych”. Zawierucha wojenna i powojenne losy Polski diametralnie, jak w przypadku wszystkich polskich ziemian, odmieniły jej życie. Zmarła w Gliwicach w roku 1962. Dopiero jej córka Magdalena zdołała własnym nakładem opublikować w roku 1995 zbiór „Godziny i lata”, który przedstawia część późniejszego dorobku jej matki. Wiersze Celiny Dangel Fijałkowskiej przechowują w sobie urok lat minionych, świadczą o dużej kulturze literackiej, wyobraźni i wrażliwości. Stanowią ważny składnik tożsamości duchowej regionu.

Regulamin konkursu:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kutnowskiego.
2. Organizatorem konkursu jest Kutnowski Dom Kultury, a jego koordynatorem Artur Fryz.
3.Uczestnicy konkursu powinni przygotować wydruk jednego napisanego przez siebie wiersza w trzech egzemplarzach opatrzonych nazwiskiem autora. Wiersz ten powinien być odczytany przez autora lub recytatora, którego obecność zapewnia organizator, podczas trwania konkursu, zaś wydruk przekazany jury na początku konkursu, jako zgłoszenie. Uczestnicy podpisują też oświadczenie o autorstwie prezentowanych utworów.
4. Pula nagród finansowych wynosi: 600 złotych.
5. Autor najlepszego wiersza otrzyma Laur Celiny Dangel-Fijałkowskiej i nagrodę finansową.
6. Nagrody finansowe otrzymają także inni autorzy wskazani przez jury.
7. Przewidziane są również nagrody rzeczowe i dyplomy.
8. O podziale nagród decyduje jury.
9. W skład jury wchodzą: Grażyna Baranowska – przewodnicząca, Mira Michalska, Milena Kusiak i Maciej Walczak.
10.Organizator zastrzega sobie prawo nieodpłatnej publikacji nagrodzonych wierszy na swojej stronie internetowej i w mediach patronackich.
11. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą 31 stycznia w godzinach 16.00 – 17.00 w sali konferencyjnej Kutnowskiego Domu Kultury.
12. Prezentacja wierszy przez uczestników przewidziana jest tego samego dnia w godzinach 17.00 – 18.00.
13. O godzinie 18.00 31 stycznia 2013 r. odbędzie się potkanie autorskie z młodą poetką Karoliną Chyłą - otwarte dla uczestników konkursu i innych osób.
14. Ogłoszenie werdyktu jury i wręcznie nagród odbędzie się po zakończeniu spotkania z Karoliną Chyłą o godzinie 19.30.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE