Reklama

VIII Festiwal im. Szaloma Asza

Opublikowano:
Autor:

VIII Festiwal im. Szaloma Asza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

W dniach 27 listopada - 1 grudnia b.r. po raz ósmy odbędzie się Festiwal im. Szaloma Asza w Kutnie. Impreza jest elementem trwającego właśnie, zwłaszcza w środowiskach naukowych, procesu włączania do kultury polskiej literatury jidysz tworzonej przez polskich Żydów.

Ideą festiwalu, imprezy z założenia skupionej na literaturze i nawiązującej do tradycji polsko-żydowskiej Kutna, jest spojrzenie na twórczość Asza w kontekście kultury żydowskiej, którą w różnych odsłonch staramy się prezentować. Tym razem będzie to rekonstrukcja zaślubin oraz wesela żydowskiego.

Fenomen polskiej literatury jidysz, rozpatrywany w kategoriach tożsamościowych, polega m.in. na syntezie obu tradycji kulturowych - polskiej i żydowskiej - w oparciu o ich wielowiekową koegzystencję na ziemiach polskich. Twórczość Szaloma Asza jest dobitnym przykładem osadzenia w polskiej tradycji literackiej, o czym świadczą, zwłaszcza w jego utworach epickich, wyraźne nawiązania do twórczości Żeromskiego, Sienkiewicza, czy Orzeszkowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE