reklama
reklama

W 2025 roku nawet 35 dni płatnego urlopu. Sprawdź, jak to możliwe!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W 2025 roku nawet 35 dni płatnego urlopu. Sprawdź, jak to możliwe! - Zdjęcie główne

W 2025 roku nawet 35 dni płatnego urlopu. Sprawdź, jak to możliwe! | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNowelizacja Kodeksu pracy z kwietnia 2023 roku wprowadza rozwiązania, które zwiększają liczbę dni wolnych dla pracowników oraz poszerzają katalog sytuacji, w których można wziąć wolne. Wprowadzając postanowienia unijnych dyrektyw, nowe przepisy stawiają na elastyczność, wsparcie rodzin i godzenie życia zawodowego z prywatnym.
reklama

Podstawowy urlop wypoczynkowy w Polsce wciąż wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Osoby, które mają mniej niż 10 lat stażu, mogą liczyć na 20 dni w ciągu roku. Z kolei ci, którzy mają już za sobą dekadę aktywności zawodowej, otrzymują 26 dni wypoczynku.

Do okresu zatrudnienia wliczane są również lata nauki – np. ukończenie szkoły wyższej dodaje aż 8 lat do stażu pracy. To oznacza, że wielu pracowników z wyższym wykształceniem szybciej nabywa prawo do 26 dni urlopu.

Nowość nr 1: bezpłatny urlop opiekuńczy – 5 dni rocznie

Pracownik może teraz skorzystać z nowej formy wolnego – urlopu opiekuńczego. Przysługuje on w wymiarze 5 dni w roku i może zostać wykorzystany na opiekę nad osobą bliską – dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, a także innym współlokatorami wymagającymi wsparcia z przyczyn medycznych.

reklama

Urlop ten jest bezpłatny, ale udzielany obligatoryjnie – pracodawca nie ma prawa odmówić jego przyznania ani żądać dokumentacji potwierdzającej konieczność sprawowania opieki. To duża zmiana, która umożliwia pracownikom szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych, bez obawy o brak wsparcia ze strony pracodawcy.

Nowość nr 2: urlop z powodu siły wyższej – 2 dni lub 16 godzin

W sytuacjach nagłych, takich jak wypadek bliskiego członka rodziny lub inna niespodziewana sytuacja życiowa, pracownik ma prawo do 2 dni lub 16 godzin urlopu. Wybór trybu – dni lub godziny – pozostaje po stronie pracownika. Co ważne, ten urlop jest płatny w 50%.

reklama

Z wnioskiem można wystąpić nawet w dniu, w którym wystąpi potrzeba jego wykorzystania. To szczególnie ważne w przypadku zdarzeń, których nie da się zaplanować, np. hospitalizacji członka rodziny.

Nowość nr 3: dodatkowe wolne na dziecko do 14. roku życia

Rodzice i opiekunowie dzieci do 14. roku życia zachowują prawo do 2 dni lub 16 godzin wolnego w ciągu roku kalendarzowego. Ta forma urlopu nie została zmieniona, ale nadal jest istotnym elementem pakietu dni wolnych.

Zwolnienie przysługuje tylko osobom faktycznie wychowującym dziecko. Co istotne, pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, a wykorzystanie wolnego może być rozliczane zarówno w dniach, jak i w godzinach.

reklama

35 dni wolnego w ciągu roku

Zsumowanie przysługujących form urlopów daje możliwość skorzystania z nawet 35 dni wolnego rocznie. Przykładowo:

  • 26 dni – urlop wypoczynkowy dla osoby ze stażem powyżej 10 lat,
  • 5 dni – urlop opiekuńczy,
  • 2 dni lub 16 godzin – urlop z powodu siły wyższej,
  • 2 dni lub 16 godzin – opieka nad dzieckiem.

Dzięki tym zmianom pracownicy zyskują więcej przestrzeni na życie rodzinne, a pracodawcy otrzymują narzędzia do budowania bardziej przyjaznego i elastycznego środowiska pracy.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo