Zanieczyszczenie powietrza to obecność szkodliwych substancji w atmosferze ziemskiej, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i innych organizmów żywych, a także na całe naturalne środowisko. Pochodzenie słowa smog ma swoje korzenie w dwóch anglojęzycznych słowach: smoke - dym oraz fog - mgła. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może przyczynić się do powstawania alergii, chorób oraz ogólnego pogorszenia funkcjonowania naszego organizmu.
W Kutnie zainstalowane są dwa czujniki - na ulicy Królewskiej oraz Zamkowej. Dane odczytywać można na platformie Airly.
- Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym parametry: PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność, a niektóre również NO₂, O₃, SO₂ i CO w miejscu, w którym są zainstalowane. Dzięki nieustannej współpracy z samorządami i firmami z sektora prywatnego na naszej mapie pojawia się coraz więcej urządzeń - czytamy w serwisie Airly.
Dane z czujników pokazywane są w czasie rzeczywistym - urządzenia wysyłają dane co pięć minut. To co widzimy na platformie Airly to średnia krocząca danych wartości z godziny. Średnia krocząca, to zwykła średnia arytmetyczna wartości z wybranego okresu, w tym przypadku jest to godzina od momentu sprawdzania przez nas mapy.
Jakie normy zanieczyszczeń?
W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
- poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
- poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
- poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)
Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni - roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni - roczny).
Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, to i 25 μg/m3 dla PM2.5 oraz 50 μg/m3 dla PM10.
Z kolei dla gazów w Polsce ustalony jest tylko poziom dopuszczalny.
- NO₂ - 200 µg/m3 (godzinowy)
- SO₂ - 350 µg/m3 (godzinowy) i 125 µg/m3 (dobowy)
- CO – 10 mg/m3 (ośmiogodzinowy)
Dla O₃ Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie ustalił żadnej normy.
W przypadku trzech pierwszych gazów normy ustalone przez Unię Europejską są takie same, a dla Ozonu jest to 120 µg/m3 (poziom ośmiogodzinowy).
Przez Światową Organizację Zdrowia zostały ustalone poziomy dopuszczalnych stężeń dla wszystkich gazów.
NO₂ - 200 µg/m3 (godzinowy)
O₃ - 100 µg/m3 (ośmiogodzinowy)
SO₂ - 20 µg/m3 (dobowy)
CO - 30 mg/m3 (godzinowy)
Inne ciekawe dane odczytywane z czujników znaleźć można także w serwisie Meteo24: ZAPYLENIE oraz WARUNKI POGODOWE.