Reklama

Reklama

W Kutnie powstanie nowe kino? "Ponowimy starania o pozyskanie dofinansowania"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

W Kutnie powstanie nowe kino? "Ponowimy starania o pozyskanie dofinansowania" - Zdjęcie główne

W Kutnie powstanie nowe kino? | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kino jest, ale nie takie, jakiego życzyliby sobie mieszkańcy Kutna. Jak wieść miejsca niesie, lokalni kinomani liczą bowiem na pojawienie się którejś z uznanych "sieciówek", ewentualnie budowę dodatkowej sali w KDK. Czemu nie stało się to do tej pory? Czy i kiedy możemy spodziewać się powstania w naszym mieście kina "z prawdziwego zdarzenia"? Urząd odpowiada.

Reklama

Dwa tygodnie temu na facebookowym fanpage'u KCI zapytaliśmy się Was "czego najbardziej brakuje w Kutnie?". Pod naszym postem pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Jak się okazuje, listę życzeń kutnian otwiera nowe kino, gdyż to w KDK nie spełnia ich oczekiwań. Internauci wskazują przede wszystkim na dość ubogi repertuar i niekomfortowe fotele. O to, na jakie zmiany mogą liczyć kutnowscy kinomaniacy, zapytaliśmy w urzędzie miasta. 

 

Kutno za małe na "sieciówkę"?

 

Biuro prasowe magistratu twierdzi, że kina sieciowe nie są zainteresowane uruchomieniem swoich obiektów w miastach wielkości Kutna (poza może szczególnymi przypadkami jak np. kurorty) z prostej przyczyny - brak rentowności przedsięwzięcia. Jak czytamy w odpowiedzi, przed kilku laty Miasto podjęło starania mające na celu budowę drugiej sali kinowej. Kutnowski Dom Kultury opracował projekt i stosowny wniosek o dofinansowanie został przez Miasto złożony. 

- Projekt nie otrzymał dotacji, natomiast w związku z informacją, iż kino wielosalowe ma powstać w Galerii Różanej zaprzestaliśmy starań - wyjaśnia biuro prasowe - W przypadku pojawienia się odpowiednich programów pomocowych ponowimy starania o pozyskanie dofinansowania na to zadanie - zapewnia urząd. 

 

Dystrybutorzy dyktują warunki

 

W 2021 roku przychody z biletów kinowych w Kutnowskim Domu Kultury wyniosły 269 009.95 zł a opłaty za dystrybucję filmów 136 726,10 zł. Koszty będące wynagrodzeniem podstawowej kilkuosobowej obsługi to ponad 300 000 zł, co oznacza, że bez dotacji Urzędu Miasta (przy tych cenach biletów) kino nie byłoby w stanie się utrzymać. Magistrat wyjaśnia, że przed pandemią przychody z kina wystarczały na utrzymanie obsługi.

Obecnie kutnowskie kino gra po pięć seansów dziennie (i od rana seanse dla szkół) co stanowi maksymalne możliwe obłożenie. A co z niezbyt bogatym repertuarem?

Jak tłumaczy KDK, w pozyskiwaniu premier największym problemem są wymagania dystrybutorów dotyczące ilości i czasu grania premierowego filmu.

- Najczęściej dystrybutorzy wymagają grania dwóch seansów dziennie przez dwa tygodnie, a w przypadku filmów z serii "Gwiezdne wojny" nawet trzy seanse przez trzy tygodnie. Na potrzeby Kutna w 90-ciu procentach wystarczyłby jeden tydzień grania premierowych nowości, co wnioskujemy na podstawie dotychczasowych obserwacji - czytamy w uzasadnieniu. 

KDK odniósł się także do samych foteli.

- W 2019 roku KDK przeprowadził rozeznanie dotyczące kosztów wymiany foteli na inny model. Wpłynęła oferta na kwotę  900 zł netto za szt. (w sali KDK mamy 354 fotele).  W wyniku pandemii zaprzestano dalszych rozmów, lecz w czasie przerw w funkcjonowaniu kina fotele zostały wyremontowane i odświeżone.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy