Reklama

W Polsce największe bezrobocie od lat! Jak jest w Kutnie?

Opublikowano:
Autor:

W Polsce największe bezrobocie od lat! Jak jest w Kutnie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności nie napawają optymizmem. W poprzednim kwartale, według zgromadzonych danych, w Polsce odnotowano największe od ponad 3 lat bezrobocie. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kutnie i okazuje się, że nie mamy powodów do niepokoju.

Aż 662 tys. osób bezrobotnych odnotowano od lipca do września tego roku. Liczba ta w stosunku do II kwartału wzrosła o 45 tys., wskutek czego stopa bezrobocia podniosła się do 3,8 proc. Tak wysokiej nie było u nas od początku 2015 roku. Wówczas w I kwartale osób zarejestrowanych jako bezrobotne było ponad dwa razy więcej, a dokładnie aż 1,494 mln. Z uwagi na to, jak podkreślają analitycy rynku pracy, jest to znaczące zjawisko.

Z rejestrów Powiatowego Urzędu w Pracy w Kutnie wynika natomiast, że osób bezrobotnych w III kwartale - dane na wrzesień 2018 r. - było 3 666 osób, co stanowiło ponad 0,5 proc. w skali kraju. Jeśli chodzi o odpływ bezrobotnych, z ewidencji wyłączonych w III kwartale zostało kolejno: 521, 494 i 598 na koniec września. Inaczej prezentują się natomiast dane dotyczące napływu osób rejestrujących się w PUP, a z nich wynika, że więcej ich odpływa, niż przybywa. W lipcu było to 514 osób, w sierpniu 448, zaś 520.

Ciekawym jest również fakt - co wynika z przeprowadzonych niedawno badań - że w kontekście całego kraju w minionym kwartale większe bezrobocie występowało na wsiach aniżeli w miastach. W powiecie kutnowskim natomiast najwięcej osób niepracujących zarejestrowanych w PUP to mieszkańcy Kutna oraz gmin wiejsko-miejskich: Krośniewic i Żychlina. Dane zgromadzone przez Obserwatorium Lokalnego Rynku Pracy w Kutnie obrazują, że na koniec września odnotowano łącznie 1 369 osób zarejestrowanych jako bezrobotne z terenu miasta Kutna, 599 mieszkańców gminy Żychlin oraz 426 mieszkańców gminy Krośniewice. Sami kutnianie stanowili zatem nieco ponad 37 proc. wszystkich bezrobotnych w powiecie w minionym kwartale.

Sytuacja w naszym powiecie od lutego uległa stabilizacji i od tej pory z miesiąca na miesiąc bezrobocie spada. Przypomnijmy, że wówczas odnotowano spory skok - na koniec stycznia bezrobotnych było 4187, zaś w lutym przybyło 97. Od tego czasu nie zaobserwowano zatem niepokojących zjawisk - w przeciwieństwie do bezrobocia w całej Polsce.

Myślicie, że mieszkańcy powiatu kutnowskiego mogą być spokojni o pracę?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE