Reklama

Walka o tron w kutnowskich szkołach

Opublikowano:
Autor:

Walka o tron w kutnowskich szkołach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Historyczny larp „Walka o tron 1733” to duży projekt edukacyjny realizowany na terenie Kutna przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundację Budzenie Pasji, który adresowany jest do uczniów klas III szkół gimnazjalnych oraz klas I szkół ponadgimnazjalnych. Larp (ang. Live Action Role Playing) to popularna w krajach skandynawskich i anglosaskich forma edukacji pozaformalnej. To połączenie gry fabularnej z dramą szkolną, w której uczestnicy wcielają się w uprzednio przygotowane role i poprzez interakcje z innymi uczestnikami starają się realizować swoje cele.

Larp historyczny kładzie nacisk na rozpatrywanie problemów polityczno-społecznych, odtwarzanie relacji i klimatu epoki. Kutnowski larp przeniesie uczestników w niespokojne czasy po śmierci Augusta II. Do walki o tron stanęło wówczas dwóch kandydatów: syn poprzedniego władcy, królewicz Fryderyk August (późniejszy August III Sas) oraz Stanisław Leszczyński.

Wyboru króla na wolnej elekcji dokonać miała szlachta. Przedtem należało zwołać sejm konwokacyjny w Warszawie, który przygotuje wybór nowego władcy. Na sejm ten mogli zjechać jednak tylko wybrani przez szlachtę przedstawiciele, czyli posłowie. Tych zaś szlachta wybierała podczas sejmików konwokacyjnych, które zostaną zorganizowane we wszystkich ziemiach i powiatach Rzeczpospolitej: od Prus Królewskich, przez Wielkopolskę, Małopolskę, Litwę po Ukrainę.

Projekt „Walka o tron 1733” składa się z trzech etapów, które mają za zadanie odtworzyć najważniejsze wydarzenia z lat 1733-1735. Pierwszy etap (sejmiki konwokacyjne) realizowany będzie w dniach 24-28 października w Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Publiczne Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki oraz Zespół Szkół nr 3 w Kutnie.

Każda klasa będzie reprezentowała inną ziemię rozległej Rzeczypospolitej i wyłoni swoich reprezentantów (posłów), którzy przejdą do kolejnego etapu. Drugi etap (sejm konwokacyjny) zrealizowany zostanie 10 listopada o godz. 12:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Termin trzeciego etapu, czyli wolnej elekcji ustalony zostanie po zakończeniu etapów poprzednich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE