Larp historyczny kładzie nacisk na rozpatrywanie problemów polityczno-społecznych, odtwarzanie relacji i klimatu epoki. Kutnowski larp przeniesie uczestników w niespokojne czasy po śmierci Augusta II. Do walki o tron stanęło wówczas dwóch kandydatów: syn poprzedniego władcy, królewicz Fryderyk August (późniejszy August III Sas) oraz Stanisław Leszczyński.
Wyboru króla na wolnej elekcji dokonać miała szlachta. Przedtem należało zwołać sejm konwokacyjny w Warszawie, który przygotuje wybór nowego władcy. Na sejm ten mogli zjechać jednak tylko wybrani przez szlachtę przedstawiciele, czyli posłowie. Tych zaś szlachta wybierała podczas sejmików konwokacyjnych, które zostaną zorganizowane we wszystkich ziemiach i powiatach Rzeczpospolitej: od Prus Królewskich, przez Wielkopolskę, Małopolskę, Litwę po Ukrainę.
Projekt „Walka o tron 1733” składa się z trzech etapów, które mają za zadanie odtworzyć najważniejsze wydarzenia z lat 1733-1735. Pierwszy etap (sejmiki konwokacyjne) realizowany będzie w dniach 24-28 października w Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Publiczne Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki oraz Zespół Szkół nr 3 w Kutnie.
Każda klasa będzie reprezentowała inną ziemię rozległej Rzeczypospolitej i wyłoni swoich reprezentantów (posłów), którzy przejdą do kolejnego etapu. Drugi etap (sejm konwokacyjny) zrealizowany zostanie 10 listopada o godz. 12:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Termin trzeciego etapu, czyli wolnej elekcji ustalony zostanie po zakończeniu etapów poprzednich.