Reklama

Reklama

"Walka o tron" zakończona

Opublikowano: 13 listopada 2017 16:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 9 listopada (czwartek) w kutnowskich szkołach zakończony został pierwszy etap projektu „Walka o Tron 1733" realizowany przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundację Budzenie Pasji. Wykorzystując metodę, larp (ang. Live Action Role Playing) odtwarzano obrady szlacheckich sejmików przed konwokacyjnych z 1733 roku, które debatowały nad zbliżającą się wolną elekcją po śmierci króla Augusta II Mocnego.

Reklama

Każdy z 7 sejmików rozgrywał się w realiach innej prowincji Rzeczypospolitej-od Prus Królewskich, przez Wielkopolskę, Litwę po Małopolskę.
W I etapie projektu udział wzięło ponad 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 5, Liceum Katolickiego SPSK, II LO im. J. Kasprowicza, I Liceum Ogólnokształcące PUL oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Kutnie, pod opieką nauczycieli: Grażyny Grobelskiej, Anny Woś, Grzegorza Wojtasiaka oraz Artura Ciurleja. Uczniowie wcielali się w role szlachciców i mieszczan, którzy walczyli na sejmikach o swoje racje i interesy. Efektem burzliwych obrad był wybór 24 posłów i reprezentantów miast królewskich na sejm konwokacyjny, który odbędzie się już 24 listopada o godz. 12:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Jego celem będzie przygotowanie elekcji, która przeprowadzona zostanie również w KDK w dniu 8 grudnia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)