Reklama

Reklama

Ważny komunikat ZUS dot. orzeczeń lekarskich

Opublikowano: 6 kwietnia 2020 10:02
Autor:

Ważny komunikat ZUS dot. orzeczeń lekarskich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ważność orzeczeń lekarskich z ZUS, których termin upływa w czasie epidemii jest wydłużona o 3 miesiące. Osoby czekające na przedłużenie świadczenia, do którego prawo uzależnione jest od orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, mogą być spokojne. Jeżeli złożyły wniosek o świadczenie przed upływem ważności orzeczenia, ich świadczenie będzie przez ten czas kontynuowane.

Reklama

Chodzi tu o orzeczenia wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenia zostaną wydłużone na okres kolejnych trzech miesięcy, od dnia upływu terminu ich ważności.

- Warunkiem jest złożenie wniosku o świadczenie na dalszy okres, przed upływem terminu ważności orzeczenia.” – tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których - ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkieg

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  Zalamana

  Jak kończę jutro 182 dni chorego a ustawa weszła dziś to mogę starać się o świadczenia rehabilitacyjnego

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Zalamana

  Nie złożyłam wniosku o świadczenia a kończye 182 dni chorego co mam zrobić leczenie nie zakonczone

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Załamana.

  A co z tymi osobami, którym skończył się okres świadczenia rehabilitacyjnego i złożyli wniosek o przyznanie renty chorobowej, bo o tych osobach nikt nie pisze. W tej chwili zostałam bez środków do życia,ani rehabilitacyjnego ani renty.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  dorix30

  Zgadza się. Nie chodzi o zwolnienie i zasiłek chorobowy a o świadczenie rehabilitacyjne i renty czasowe, których czas trwania kończy się w czasie pandemii lub zaraz po jej odwołaniu. ZUS w chwili obecnej nie orzeka w tych sprawach dlatego automatycznie jest wydłużony czas trwania świadczenia na okres 3 miesięcy tylko na podstawie wniosku o kontynuację. Normalnie trzeba by się stawić u lekarza orzecznika ...

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Ja

  Druk L-4 został wycofany wraz z wprowadzeniem druku ZUS-ZLA dnia 31-12-1998. nie potrafię zrozumieć, czemu nikt o tym nie pamięta.

 • rok temu | ocena +14 / -14

  Jestem na L4

  Tytuł raczej nie adekwatny do problemu! Wprowadza w błąd! Chodzi o renty ,świadczenia rehabilitacyjne ,a nie o L4 !