Reklama

Wernisaż wystawy "Wypiski z niepamięci"

Opublikowano:
Autor:

Wernisaż wystawy "Wypiski z niepamięci" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publicznaim. Stefana Żeromskiego w Kutnie zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci", który odbędzie się 29 listopada o godz. 15:00 w siedzibie Muzeum Regionalnym w Kutnie w Ratuszu. Ekspozycja jest częścią VIII Festiwalu im. Szaloma Asza w Kutnie.Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

W taki sposób autorka opowiada o swoich pracach: Tak niewiele zostało po dawnych sztejtlach. Shoah doszczętnie zniszczył bogatą kulturę żydowską. Nie ma żydowskich miasteczek, nie ma jesziw, chederów, domów – nie ma ludzi. Pozostały zrujnowane cmentarze, zniszczone nieliczne domy modlitwy i trochę świętych ksiąg. Papier, który zdawałoby się nie przetrzyma upływu czasu, okazał się trwalszy niż wiele ludzkich istnień. Te święte karty przetrwały, nosząc w sobie dotyk dłoni, skargi i podziękowania, błogosławieństwa i prośby, łzy i szepty…

Pięknie zdobione pierwsze stronnice ksiąg znalazły miejsce w moich obrazach. One wraz ze zdjęciami najczęściej bezimiennych postaci stały się ogrodem, w którym gromadzę pamięć o naszych przodkach.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 5 stycznia 2014 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE