Reklama

Reklama

[WIDEO] Paraliż w radzie miejskiej. Miała być sesja, ale radni nie przyszli

Opublikowano: pon, 30 mar 2020 17:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w Krośniewicach miała odbyć się nadzwyczajna sesja rady miejskiej zwołana na wniosek burmistrz, Katarzyny Erdman. Obrady nie doszły jednak do skutku. Powodem takiego stanu rzeczy był brak kworum.

Reklama

Na sesji pojawiły się tylko cztery osoby, w tym wspomniana Katarzyna Erdman i przewodniczący rady miejskiej, Sławomir Kępisty. Na obrady nie przybyło 14 radnych.

- Uważam, że wystąpiła przeszkoda w prowadzeniu sesji, w szczególności brak wymaganego kworum w trakcie głosowania – mówił Sławomir Kępisty.

Przewodniczący odczytał pismo sekretarz gminy Renaty Brygier. Zapewniła, że urząd miejski dołoży wszelkich starań by zapewnić jak najbezpieczniejsze warunku obrad. Wyliczała m.in., że przy wejściu na salę obrad dostępne będą płyny dezynfekcyjne, a stoły będą ustawione tak, by odległość między uczestnikami obrad była bezpieczna. Każdy radny miał zostać wyposażony w rękawiczki i maseczki ochronne. Publiczność nie miała wstępu na salę obrad, mogliby na nią wejść wyłącznie niezbędni merytoryczni pracownicy.

Sekretarz gminy stwierdza, że burmistrz zwołała sesję jeszcze przed wprowadzeniem na terenie Polski restrykcyjnych zaleceń w związku z pandemią koronawirusa.

K. Brygier dodała, że w porządku obrad dzisiejszej sesji znalazły się uchwały, które zgodnie z obowiązującym prawem należy podjąć do 31 marca.

Mowa o uchwale w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2021 roku, oraz o podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Krośniewice w 2020 roku”.

- Pozostałe projekty uchwał dotyczą spraw istotnych z punktu widzenia budżetu gminy na 2020 rok – stwierdziła K. Brygier.

Sekretarz podkreśliła, że samorządy podejmują różne decyzje co do przeprowadzania sesji – w jednych miejscach obrady się odbywają, w innych są odwoływane.

Renata Brygier zwróciła się z pytaniem o prawomocność dzisiejszej sesji do wojewody łódzkiego. Póki co nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

Na koniec sekretarz gminy podkreśla, że jak dotąd nie ma prawnych regulacji dot. zdalnych obrad, a sam system esesja.tv póki co nie pozwala na przeprowadzenie takich obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej przeczytał także oświadczenie złożone przez radnych klubu Przyjazna Gmina

- Obecnie sytuacja jest szczególna, gdyż w związku z trwającą pandemią oraz apelami płynącymi od najwyższych władz państwowych o pozostanie w domu i ograniczenie wyjść jedynie do najbardziej niezbędnych życiowych potrzeb sesja nie powinna mieć miejsca – napisali radni z klubu radnych Przyjazna Gmina.

Radni dodali, że w porządku obrad nie widzą żadnych spraw wymagających natychmiastowego omówienia bądź uchwalenia.

- Projekty uchwał zamieszczone w porządku obrad można było przedłożyć wcześniej, bądź można je skierować pod obrady w innym, późniejszym terminie. Jeżeli chodzi o pkt. 7 porządku obrad czyli uchwałę w sprawie opłaty za śmieci to przypominamy, że była ona już przedmiotem obrad rady miejskiej. Uchwała podjęta jest ważna, a jeżeli pani burmistrz uważa, że opłata jest zbyt niska, to mogła wziąć udział w ówczesnej sesji i wtedy przedstawić swoją argumentację – napisali radni Przyjaznej Gminy.

- Nie było mnie na grudniowej sesji, ponieważ miałam wezwanie na policję – powiedziała krótko burmistrz Katarzyna Erdman.

- Również dzisiaj była interwencja policji. Telefonowali komendant gminy i komendant powiatowy w sprawie naszej sesji. Ona się nie odbyła, więc nie ma zgromadzenia, które niosłoby ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił Sławomir Kępisty.

Na koniec przewodniczący apelował do wszystkich o ograniczenie kontaktów z innymi i nie wychodzenie ze swoich domów bez wyraźnej potrzeby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)
 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  ed

  Klub przyjazna gmina jakoś sie do swojej nieobecności odniósł. Ale ani słowa o pozostałych radnych , czy oni sobie tak zwyczajnie nie przyszli? Czy klub radnych pis jeszcze istnieje?

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  fe

  Zgadzam się !!! jak patrze na opis sesji na tym portalu i porównuje z tym co ogladalem to mam wrazenie że autor pisze o jakejś innej sesji. KCI nie grzeszy dobrym warsztatem dziennikarskim

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Ja

  Dlaczego redakcja nie napisała wszystkiego, co było na sesji. Przecież zanim przewodniczący odczytał odpowiedź od pani sekretarz, to wcześniej powiedział, że napisał pismo do burmistrz, ale od niej nie otrzymał odpowiedzi. Prosimy o obiektywne przedstawianie faktów

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Lidka z ul Bażantowatej

  Ci co przyszli na sesję w Krośniewicach to jak widać są ludźmi odważnymi i nielękającymi się niczego - a nawet i chińskiego wirusa. Mają więc już w Krośniewicach skład jednej komisji wyborczej.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Nadzieja

  Ale chyba diety to PO biorają?

 • 2 lata temu | ocena +19 / -19

  TW

  i po co siac panike i straszyc mieszkanców donoszeniem na policje? niech ta co trabi o tym wszem i wobec nie bedzie taka konfidentka bo na każdym kroku słychać że ludzie mają dosyć jej i jej nicnierobienia

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  U.E.

  To PIS-u nie obowiązuje zakaz zgromadzeń, a tak po znajomości Kaśka szukasz nowej pracy , myślę że już najwyższa pora.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Kelloggs staff management

  Poland is a shithole. Yet, somehow, it's the country that gets all the accolades for its defense of free speech. So it's not surprising that Peter Gardiner, a Conservative MEP who's in charge of European Affairs, has brought up the 'zealots' argument in a speech this morning. Gardiner's remarks were most pointed towards Poland. He accused them of b... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   Colorado Bil

   And who are you, clown? Poland is a country of proud and brave people. So be careful that you don't get hurt on your teeth - so don't spit us into our soup plate.

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    MPŁ

    Duże brawa, za odpowiedź poprzednikowi,

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  stary Testament

  jak Kuba dwa razy Bogu tak Bóg przynajmniej raz Kubie