Reklama

Reklama

[WIDEO] Przedszkola i żłobki otwarte, inne obostrzenia przedłużone. Rząd nie chce, żebyśmy podróżowali w Majówkę

Opublikowano: 14 kwietnia 2021 08:44
Autor: | Zdjęcie: KPRM

[WIDEO] Przedszkola i żłobki otwarte, inne obostrzenia przedłużone. Rząd nie chce, żebyśmy podróżowali w Majówkę - Zdjęcie główne

Minister Adam Niedzielski informuje o decyzjach dot. obostrzeń | foto KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwa konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. W jej trakcie minister zdrowia poinformuje o decyzjach dot. obostrzeń epidemiologicznych.

Reklama

Obowiązujace restrykcje zostają przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Wyjątkiem są przedkszola i żłobki, do których dzieci wrócą od poniedziałku. Zostają również zniesione obostrzenia dot. uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

TUTAJ PISZEMY O NAJNOWSZYM RAPORCIE DOT. COVID-19 W POWIECIE KUTNOWSKIM

O dwa tygodnie zostają przedłużone restrykcje dot. działalności hoteli i miejsc noclegowych. Chodzi o długi weekend majowy - rząd chce ograniczyć podróże i wycieczki w tym czasie.

Poniżej transmija na żywo.

Serwis Rzeczpospolitej Polskiej podkreśla, że wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19.

- Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami - podaje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

"Monitrujemy sytuację"

Rząd zdecydował się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale zapewnia, że bacznie przygląda się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniane są dalsze decyzje.

- Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze. 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień - podaje gov.pl

Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Co i na jakich zasadach luzują?

19 kwietnia otwierane będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszcza się także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

 • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np.  medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
 • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
 • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

 

Część obostrzeń wciąż obowiązuje

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone są do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

 

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

  as

  ***** ***