Reklama

Więcej bezrobotnych w Kutnie pod koniec 2018. Jakie prognozy na ten rok?

Opublikowano:
Autor:

Więcej bezrobotnych w Kutnie pod koniec 2018. Jakie prognozy na ten rok? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 65 osób - o tyle w grudniu 2018 r. wzrosła liczba zarejestrowanych jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy. I choć osób figurujących w rejestrze odnotowano ponad 3 tys., to i tak jest ich mniej niż pod koniec roku 2017. Czy mamy powody do obaw, jaką przyszłość prognozują ekonomiści?

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku stopa bezrobocia w Polsce była najniższa od lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła 5,7 proc. W Kutnie i powiecie sukcesywnie spadało - tylko w lutym i listopadzie odnotowano nieznaczny wzrost poziomu bezrobocia. Spadkowa tendencja nie utrzymała się zatem do końca 2018 roku - w grudniu osób zarejestrowanych jako bezrobotne było 3671, z czego 2186 to kobiety. W porównaniu do końcówki 2017 roku nie jest to zły wynik - wówczas liczba ta była większa o 220.

Jak sytuacja wyglądała w poszczególnych gminach powiatu kutnowskiego na przełomie listopada i grudnia? Otóż bezrobocie w tym okresie spadło jedynie w Bedlnie, Łaniętach i Żychlinie. Wzrosło natomiast w mieście Kutno, Dąbrowicach, Krośniewicach, Krzyżanowie, gminie Kutno, Nowych Ostrowach, Oporowie oraz Strzelcach. Największą liczbą bezrobotnych są nadal mieszkańcy miasta Kutno - 1337, gminy Żychlin - 584 oraz gminy Krośniewice - 434. Z kolei najmniej bezrobotnych to mieszkańcy gminy Oporów - 96 oraz Dąbrowic - 72.

- W grudniu 2018 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się 400 osób bezrobotnych w tym 186 kobiet. Wśród osób rejestrujących się największy udział stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny - 365 osób, natomiast bezrobotni zarejestrowani pierwszy raz to 35 osób, co stanowi tylko 8,75 proc. rejestrujących się. Z ewidencji osób bezrobotnych wyłączonych zostało zaś 335 osób, w tym 166 kobiet. Wśród osób bezrobotnych wyłączonych z ewidencji 57 proc. stanowiły osoby,które podjęły zatrudnienie – 191 osób, w tym 107 kobiet. W grupie osób podejmujących zatrudnienie było 39 osób (15 kobiet) zatrudnionych w ramach subsydiów. Udział osób wyłączonych z ewidencji bezrobotnych z powodu odmowy przyjęcia propozycji pracy w ogólnej liczbie wyrejestrowanych w grudniu 2018 r. wynosił 1,5 proc. Miesiąc grudzień był tym, w którym mniej osób zostało wyłączonych z ewidencji bezrobotnych niż napłynęło do rejestru bezrobotnych, dlatego wskaźnik płynności bezrobotnych wynosi 0,98 - czytamy w raporcie Obserwatorium Lokalnego Rynku Pracy PUP w Kutnie.

Z analiz i zgromadzonych wynika także, że największy odsetek bezrobotnych to osoby młode w przedziale wiekowym 25-34 lata.

Jakie są prognozy na ten rok? Okazuje się, że sytuacja pracowników nie powinna się pogorszyć, a bezrobocie może wciąż spadać.

- Niskiej stopie bezrobocia sprzyjać będzie przede wszystkim utrzymujący się (jednak) wzrost gospodarczy i demografia połączona z niższym wiekiem emerytalnym. Ale bezrobocie nie będzie już zmniejszać się tak szybko jak w ostatnim czasie. Zasób osób bez pracy, ale atrakcyjnych dla pracodawców, jest już mocno wyczerpany. – Znaczne ograniczenia podażowe oraz oznaki przynajmniej umiarkowanego osłabienia popytu na pracę związane z hamowaniem gospodarki spowodują wyhamowanie spadku bezrobocia – mówił dla portalu forbes.pl Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE