Reklama

Wielkie zmiany w MZK. Tak nowocześnie jeszcze nie było

Opublikowano:
Autor:

Wielkie zmiany w MZK. Tak nowocześnie jeszcze nie było - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ma być dużo nowocześniej, a pasażerowie mają mieć dużo łatwiej. W tym tygodniu Urząd Miasta ogłosił przetarg na nowy system informatyczny dla MZK. Z perspektywy mieszkańców plany na komunikację miejską wyglądają bardzo obiecująco.

Najważniejszym zapisom ze specyfikacji przyjrzał się Marcin Ciesielski ze strony Stop Dyskryminacji Kutna. Warto poświęcić chwilę by przyjrzeć się jego spostrzeżeniom, ponieważ plany magistratu prezentują się niezwykle ciekawie.

- Zostaną wprowadzone bilety elektroniczne kodowane na kartach zbliżeniowych. Karta ma funkcjonować w dwóch trybach - jako nośnik biletów długookresowych oraz jako elektroniczna portmonetka, którą będzie można doładować określoną kwotą pieniędzy i za jej pomocą kupować bilety jednoprzejazdowe (40- i 60-minutowe) lub dobowe, wybierając odpowiednie opcje w kasownikach. Co ważne, kiedy suma skasowanych biletów jednoprzejazdowych w danym dniu osiągnie cenę biletu dobowego, bilet automatycznie zostanie zamieniony na dobowy i dalsze opłaty nie będą pobierane – pisze Marcin Ciesielski.

Wszystkie autobusy mają być wyposażone w dwusystemowe kasowniki, służące do kasowania biletów elektronicznych i papierowych. Kontrolerzy dostaną wielofunkcyjne terminale do sprawdzania biletów zakodowanych na kartach zbliżeniowych, ale także wyposażone w funkcję skanowania kodów 3D. Umożliwi to sprzedaż biletów również za pośrednictwem aplikacji mobilnych typu Skycash czy Mobilet.

Planowane jest stworzenie nowego systemu informacji pasażerskiej, na który będą się składać cztery elementy:

  • Elektroniczne wyświetlacze z godzinami najbliższych odjazdów staną na najważniejszych przystankach. Ten przetarg obejmuje instalację 10 takich tablic na 5 przystankach, ale w przyszłości jest przewidziane zwiększenie ich liczby nawet do 50.
  • Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w ujednolicone tablice zewnętrzne wyświetlające numery linii i kierunki, wewnętrzne ekrany informacyjne oraz urządzenia do zapowiedzi głosowych. Wszystkie te elementy będą podpięte do komputerów pokładowych, a za ich pośrednictwem do centralnego systemu.
  • Powstanie nowa strona internetowa z dynamiczną informacją pasażerską dla wszystkich przystanków.
  • Specyfikacja przewiduje interfejs programistyczny (API), który ma w przyszłości umożliwić integrację systemu informacji pasażerskiej z usługami zewnętrznymi, np. jakdojade.pl.

- Wszystkie autobusy będą wyposażone w komputery pokładowe z modułami GPS. Mają one na bieżąco raportować pozycję pojazdów, obsługiwać system informacji wizualnej i głosowej wewnątrz autobusów, zbierać z kasowników informacje o liczbie i rodzajach biletów kasowanych na każdej linii, a także odczytywać parametry pracy autobusów za pośrednictwem magistrali CAN – pisze M. Ciesielski.

Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie dysponować kompletnymi informacjami o frekwencji na wszystkich liniach, zużyciu paliwa (oraz energii w autobusach elektrycznych, na które przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku) i wieloma innymi danymi ułatwiającymi planowanie. System usprawni również tworzenie rozkładów jazdy oraz zarządzanie sprzedażą biletów, kadrami i finansami MZK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE