Reklama

Winda w Urzędzie Miasta. Projekt złożony do KBO nie spełnia wymogów

Opublikowano:
Autor:

Winda w Urzędzie Miasta. Projekt złożony do KBO nie spełnia wymogów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niepełnosprawni petenci, zwłaszcza Ci poruszający się o kulach lub na wózku inwalidzkim, chcąc załatwić sprawę w Urzędzie Miasta napotykają już na wejściu przeszkodę. W budynku nie ma bowiem windy - władze nie otrzymały dofinansowania. Teraz pojawiła się kolejna szansa na jej budowę.

W lutym bieżącego roku informowaliśmy o interpelacji radnego Rafała Jóźwiaka, który pytał prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego o możliwość budowy windy w budynku Urzędu Miasta.

- Czy istnieje dokumentacja techniczna lub koncepcje budowy windy lub wind? Czy planowane są inne działania wymienione w uzasadnieniu interpelacji? - pytał.

W odpowiedzi prezydenta na pytania dotyczące montażu windy dowiedzieliśmy się, że Urząd Miasta podejmował już działania w tej kwestii. Przygotowano dokumentację, uzyskano pozwolenie na budowę, której koszty przekraczały 400 tys zł. Zwrócono się więc do PFRON-u o dofinansowanie przedsięwzięcia, jednak fundusz odmówił udzielenia wsparcia finansowego.

- Urząd Miasta w 2020 roku planuje ponownie wystąpić do PFRON - u o środki na budowę windy - zapewniał prezydent.

Tymczasem do tegorocznej edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynął projekt, który obejmuje właśnie budowę windy. W opisie projektu czytamy:

- Wchodzi niepełnosprawny, senior do Urzędu Miasta w Kutnie i gorączkowo szuka windy. A jej nie ma. Urzędnicy mają trudno bo trzeba do petenta schodzić. Albo niepełnosprawny z wielkim mozołem wchodzi i co on tam sobie mówi to on sam tylko wie. Może lepiej w końcu byłoby wybudować tę windę. Wiem, że od frontu nie ma takiej możliwości bo trzeba byłoby kuć ale jest miejsce od strony ulicy Podrzecznej przy Straży Miejskiej. Jest duża przestronna klatka schodowa, w środku której nic nie ma. Winda ta miałaby możliwość obsługiwania pomieszczeń 3 piętra ale kto powiedział, że Urząd Miasta nie będzie się rozbudowywał, a winda by już była, np. do dużej sali konferencyjnej byłby dostęp, do sali 314. Bardzo proszę o zastanowienie się nad tym pomysłem bo odsuwaniem w czasie tego projektu nigdy windy nie pobudujemy.

W uzasadnieniu projektodawca wyjaśnia, że winda w Urzędzie Miasta jest priorytetem, dlatego że ratusz odwiedzają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i seniorzy. Projekt jednak został zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej. Dlaczego? Otóż, jak wyjaśnia Wydział Inwestycji, zakres rzeczowy projektu jest objęty innym zadaniem planowanym do realizacji przez gminę w roku bieżącym, przyszłym lub w latach następnych, zweryfikowany koszt realizacji projektu jest wyższy niż koszt wskazany w formularzu (100 tys. zł) i przekracza kwotę progową danej kategorii. Do uzasadnienia dołączono także opinię prawną.

- Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506) do zadań własnych gminy należą sprawy z zakresu utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych; projekt ten mieści się w zadaniach własnych gminy. Jednak, jak wynika z karty analizy projektu, koszt projektu jest wyższy niż wskazany w formularzu i przekracza kwotę progową danej kategorii. Zgodnie z §3 pkt 5 Wymagań, jakie powinien spełniać projekt Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego, stanowiących załącznik do Uchwały Nr V/56/19 Rady Miasta Kutno z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie wymagań jakie powinien projekt Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego (Dz.Urz.Woj.Łódzk. z 2019 r. poz. 1095) w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, których koszt szacunkowy już na etapie weryfikacji przekroczy kwotę 100 000 żł w przypadku dużych projektów - czytamy w opinii. - W związku z powyższym nie ma podstaw prawnych do realizacji tego zadania z Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Podsumowując, koszt projektu przekracza zakładaną kwotę, jednak ostateczna, oficjalna decyzja w sprawie projektu zapadnie 10 lipca podczas spotkania zespołu ds. Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 lipca z kolei do publicznej wiadomości zostanie podana lista projektów dopuszczonych do głosowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE