Reklama

Wirus sieje spustoszenie. Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega przed ptasią grypą

Opublikowano:
Autor:

Wirus sieje spustoszenie. Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega przed ptasią grypą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już osiem ognisk wysoce zakaźnej ptasiej grypy wykryto na terenie Wielkopolski, jutro zutylizowanych zostanie aż 36 tys. sztuk drobiu. Na tym pradopodobnie nie koniec - choroba zatacza bowiem coraz szersze kręgi. Przed wirusem ostrzega również Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie. Jak utrzec się zakażenia?

Wirus ptasiej grypy wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2007 roku. Później pojawiał się na terenie naszego kraju jeszcze dwukrotnie - w 2016 i 2017 roku. Po raz kolejny wykryto jego obecność także na początku tego roku w Wielkopolsce. Ptasia grypa to wyrok śmierci dla zakażonego ptactwa, wirus stanowi też zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

W związku z wystąpieniem na obszarze Polski coraz liczniejszych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przypomina, iż w dalszym ciągu na obszarach wolnych od choroby obowiązują zapisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r.

Zgodznie z rozporządzeniem zakazuje się: pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki; wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Nakazuje się z kolei: utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami; zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki; utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki; przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami; karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami;

W przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym, nakazuje się z kolei: wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściai z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków oraz stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których utrzymywany jest drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE