Reklama

Reklama

Rolnicy dostaną kasę na działalność... pozarolniczą. Trwa nabór wniosków

Opublikowano: czw, 26 lis 2020 06:00
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Rolnicy dostaną kasę na działalność... pozarolniczą. Trwa nabór wniosków - Zdjęcie główne

kasa dla rolników | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do końca roku rolnicy mogą składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z PROW na lata 2014-2020.

Reklama

Nabór rozpoczął się 29 października, a pierwotny termin zakończenia naboru wyznaczony na 30 listopada został wydłużony do 31 grudnia 2020.

O premię może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który m.in. podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

O dofinansowanie mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy, jak również osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie, i wynosi: w przypadku jednego miejsca pracy – 150 tys. zł. Przy dwóch premia wzrasta do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy liczonych od dnia doręczenia takiej decyzji. Pozostałe 20 proc. wpłynie na jego konto po realizacji biznesplanu, nie później jednak niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Co ważne, 70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Firma, która zostanie założona dzięki otrzymaniu dotacji, może zajmować się m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi. Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)
  • rok temu | ocena +1 / -3

    Seth

    Bez wstydu są te kmioty. Tyle kasy dostawać a grosze podatków płacić. Teraz już jak będą strajkować to ich ludzie wyśmieją. Bo mają okazję się przebranżowić jak nie pasuje grzebanie w ziemi i machanie widłami.

  • rok temu | ocena +0 / -3

    Vv

    TYM TO JUŻ BEZ KOMENTARZA I TERAZ BIORĄC TEGO NA ZUSIE A MENDA NA KRUSIE I NIECH PROWADZĄ TAKĄ SAMĄ DZIAŁALNOŚĆ TO TEN NA ZUSIE LEŻY BO NIE WYTRZYMA KONKURENCJI CZYLI MOŻNA ŚMIAŁO SKARŻYĆ RZĄD POLSKI O DYSKRYMINACJE LUDZIE NO DOŚĆ TEGO PODATKU DOCHODOWEGO NIE !, SKŁADKI NA ZDROWIE NIE ! SKŁADKA EMERYTALNA TO ŚMIECH NA SALI RĘCE OPADAJĄ BEZ KOMENT... Rozwiń

  • rok temu | ocena +3 / -3

    aha

    A mowia ze na wsi taka bida, a tu 150k mozna wziasc na rozpoczecie dzialalnosci, tylko trzeba byc ubezpieczonym w krusie, a z tego co pamietam dotacja z pup na rozpoczecie dzialalnosci to bylo jakies 20k...

    • rok temu | ocena +1 / -4

      Bn

      Bezczelne wsioki. Ciągle im mało i mało. Stale skamla i skamla o pieniądze. Żenada.

      • rok temu | ocena +6 / -1

        Re Re

        Co mieszczuchy zal ... !!! ściska