reklama
reklama

Woj. łódzkie zyskało trzy nowe rezerwaty przyrody. To dziedzictwo przyrodnicze ludzkości

Opublikowano:
Autor:

Woj. łódzkie zyskało trzy nowe rezerwaty przyrody. To dziedzictwo przyrodnicze ludzkości - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi ogłosiła powołanie trzech nowych rezerwatów przyrody,, a także powiększenie istniejących obszarów ochron. W sumie Województwo Łódzkie może poszczycić się już 90 rezerwatami, które stanowią nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale również ważny element kultury i nauki.
reklama

Nowe rezerwaty przyrody

Nowy rezerwat „Bory nad Pilicą” powstał w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jest położony w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim i zajmuje niemal 24 ha. Został powołany z troski o oligotroficzne bory sosnowe, w których występują ważne dla nauki, chronione gatunki roślin.

Kolejny rezerwat utworzony przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych to „Rokita”. Położony jest w powiecie skierniewickim, na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Powstał po to, by zachować ze względów naukowych i dydaktycznych fragment naturalnej, głęboko wciętej doliny rzeki Rokita z cennymi zbiorowiskami leśnymi.

Trzeci z nowo utworzonych rezerwatów to „Bagno w Ewinie” w powiecie radomszczańskim. Na tym obszarze szczególnej ochrony wymaga torfowisko i sosnowy bór bagienny, w którym występuje długosz królewski, czyli zagrożony gatunek paproci.

reklama

Poza powołaniem nowych rezerwatów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powiększyła też powierzchnię trzech już istniejących. Rezerwat „Konewka”, położony w Spalskim Parku Krajobrazowym ma teraz ponad 113 ha, a rezerwat „Las Jabłoniowy” na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego zajmuje już niemal 20 ha.

Największe zmiany dotyczą rezerwatu „Dębowiec” w powiecie radomszczańskim. Jego powierzchnia zwiększyła się niemal czterokrotnie i wynosi obecnie prawie 206 ha.

reklama

W sumie w Województwie Łódzkim jest już 90 rezerwatów przyrody. To obszary szczególnie chronione, które obejmują tereny wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub krajobrazowymi. Stanowią dziedzictwo przyrodnicze ludzkości. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama