reklama

Wojsko Polskie i Armia Czerwona kontra Wehrmacht

Opublikowano:
Autor:

Wojsko Polskie i Armia Czerwona kontra Wehrmacht - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNajbardziej efektowną jak do tej pory inscenizację przygotowano w oparciu o walki o przyczółek Warecko-Magnuszewski. Wybuchy, zasłony dymne, zapach prochu i huk wystrzałów na długo zapadną w pamięć widzom.Historycznie walki odbyły się w sierpniu 1944 roku. Brały w nich udział jednostki Armii Czerwonej 8 Armii Gwardii gen. Wasilija Czujkowa, należącej do 1 Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego.

W lipcu 1944 jednostki radzieckie i polskie sforsowały rzekę Bug. Pierwsze jednostki przerzucone zostały przez Wisłę 1 sierpnia 1944. Ostatecznie przyczółek oparł się na linii Pilicy i Radomki, osiągając w ciągu 4 dni szerokość 18 km i głębokość 15 km. Niemcy początkowo nie docenili znaczenia przyczółka i do próby likwidacji przystąpili dopiero 9 sierpnia. W celu likwidacji przyczółka Niemcy ściągnęli elementy Dywizji Pancerno-Spadochronowej "Hermann Göring" (140 czołgów i 90 samochodów pancernych), 19 Dywizji Pancernej (90 czołgów i 40 dział pancernych).

W walkach obronnych, obok jednostek radzieckich walczyły również oddziały 1 Armii Wojska Polskiego m.in. ściągnięta na pomoc wykrwawionym oddziałom radzieckim 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte licząca w tym czasie ok. 2200 żołnierzy i 86 czołgów (w tym 71 szt. T-34).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE