Reklama

Wszy atakują! Wstydliwy problem w przedszkolach

Opublikowano:
Autor:

Wszy atakują! Wstydliwy problem w przedszkolach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zawrzało w środowisku rodziców kutnowskich przedszkolaków. W "Bajce" odnotowano bowiem ostatnio przypadki wszawicy. Skala problemu jest jednak większa, bo w ciągu roku dotyka 3-4 placówek w regionie. Opiekunowie maluchów domagają się zdecydowanych działań ze strony dyrekcji, ta jednak podkreśla, że ma związane ręce, bo przepisy nie pozwalają na regularne kontrole dziecięcych główek.To szokujące! Mimo ogromnej dostępności środków higienicznych dzieci z kutnowskich przedszkoli i szkół mają wszy. Opiekunowie zadbanych dzieciaków bezradnie rozkładają ręce.- Wnuczek uczęszcza do Przedszkola Miejskiego nr 15. Gdy dowiedzieliśmy się o wszawicy córka przestała go posyłać, nie chcemy, by przyniósł coś do domu. Dyrekcja powinna w tej kwestii stanowczo działać. Kiedyś nie było z tym problemów, higienistka regularnie kontrolowała główki dzieci. Maluchy, które mają wszy powinny mieć zakaz wstępu do placówki - uważa pani Bożena, babcia jednego z przedszkolaków z "Bajki".

Dyrektor PM nr 15 podkreśla, że to nie jest takie proste.

- Rozmawiamy z rodzicami, uczulamy ich na taki problem. Mamy też pisemne zgody od rodziców na kontrole higieny osobistej. Niemniej jednak to rodzice powinni regularnie sprawdzać czystość swoich pociech. Problem z wszawicą w naszym przedszkolu już nie występuje. Udało się go rozwiązać w ciągu półtora tygodnia - mówi Agnieszka Sobczyk, szefowa placówki.

Bajka nie była w tym problemie odosobniona. Do sanepidu docierają informacje w ciągu roku o podobnych sytuacjach z kilku placówek. Zazwyczaj po wakacjach lub feriach.

- Występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym a w szczególności dzieci młodszych związane jest z brakiem posiadania umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą lub sygnałem zaniedbań ze strony rodziców lub opiekunów. Przebywanie w skupiskach rówieśników oraz wspólna zabawa sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - mówi dr inż. Celina Marciszewska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE