Reklama

Wybieramy pościel dla dziecka: z wypełnieniem czy bez? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opublikowano:
Autor:

Wybieramy pościel dla dziecka: z wypełnieniem czy bez? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W pierwszych miesiącach życia człowiek przesypia zwykle więcej niż połowę dnia. Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju, śniąc dziecko nie tylko regeneruje się, ale i rośnie (dosłownie, bo podczas snu przysadka mózgowa dziecka uwalnia hormon wzrostu). Biorąc to wszystko pod uwagę, rodzicie nie szczędzą czasu i kosztów, aby skompletować wszystkie niezbędne akcesoria związane ze snem malca. Jedną z pozycji obowiązkowych jest pościel. W poniższym wpisie odpowiemy na pytanie, jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Pościel dla dziecka: rozmiar zależny od wieku

Wiadomo, idealnym ekonomicznie i ekologiczne rozwiązaniem jest zakup pościeli na długie lata. Ale że nie wszystko zawsze da się zorganizować tak, by było idealnie, warto dostosować rozmiar pościeli do aktualnego wieku i wzrostu naszego malca. Równie istotne są wymiary materaca i łóżeczka, w którym śpi dziecko.

Dla najmłodszych idealne będą kołderki o wymiarach nie większych niż 100 x 75 centymetrów. Z biegiem czasu, gdy dziecko trochę podrośnie, konieczna będzie wymiana kołdry na większą. Te o wymiarach 135 x 100 centymetrów służyć będą dziecku dłużej, co najmniej do drugiego roku życia.

W przypadku pościeli dla niemowlęcia, pamiętaj o tym, by nie kupować poduszek, a przynajmniej nie kłaść malca do snu na poduszce. Specjaliści twierdzą, że nie jest ona nim do niczego potrzebna przez pierwszy rok życia. Są też tacy, którzy wydłużają ten czas o kolejny rok.

Pościel dla dziecka: wybierz bezpieczny materiał

Przy wyborze pościeli często decydującym czynnikiem jest dla nas estetyka danego produktu. I trudno się dziwić, nie tylko kołdry i poduszki kupujemy "oczami". Warto jednak zawczasu przeorganizować hierarchię kryteriów dotyczących wyboru pościeli i postawić na jej szczycie materiał, z jakiego została wykonana.

Czemu to takie ważne? Pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą, nawet jeśli ubierzemy dziecko w śpioszki z długim rękawem i nogawkami. A ponieważ żyjemy w czasach rozmaitych alergii, wybierz taki materiał przeciwalergiczny, taki, w którym nie będą gromadzić się uciążliwe alergeny.

Najrozsądniejszym wyborem wydaje się tkanina bambusowa. Nie dość, że spełnia powyższe kryteria, to jeszcze wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Do tego jest całkowicie bezwonna, łatwo się ją czyści, a zwolenników ekologicznych rozwiązań zapewne ucieszy fakt, że jest w stu procentach biodegradowalna, a do jej produkcji nie stosuje się szkodliwych dla środowiska pestycydów.

Co jeśli nie bambus? Oczywiście bawełna. Ale taka wysokiej jakości, bez domieszek tworzyw syntetycznych. Jak to zweryfikować? Chociażby sprawdzając, czy dany produkt posiada certyfikat Oeko Tex Standard 100. To wiarygodny wyznacznik jakości materiału, a przy tym zielone światło dla kontaktu pościeli z wrażliwą skórą dziecka.

Pościel dla dziecka: z wypełnieniem czy bez?

Dziecięce pościele z wypełnieniem zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Trudno się temu dziwić, zważywszy na atuty, jakimi się wyróżniają. Przede wszystkim ich czyszczenie jest łatwe i wygodne; w zasadzie sprowadza się do wrzucenia pościeli do pralki i wybrania odpowiedniego programu (to dość ważne, więc przed praniem warto zerknąć na metkę i sprawdzić zalecenia producenta).

Pościel z wypełnieniem jest chętnie wykorzystywana przez rodziców nie tylko w domu, ale i podczas spacerów w wózku, na przykład w chłodniejsze jesienno-zimowe miesiące. Nawet jeśli poplami się błotem lub jedzeniem, zmoczy deszczówką, wystarczy wrzucić ją do bębna pralki i po sprawie. Równie dobrze możesz taką pościelą przykryć dziecko, kiedy przenosisz je w foteliku z domu do samochodu lub na odwrót.

Na co zwrócić uwagę, wybierając taką pościel? Kluczowe są dwie rzeczy: wypełnienie oraz materiał, z którego uszyta jest poszewka. W drugim przypadku tradycyjnie polecamy tkaninę bambusową oraz wysokiej jakości bawełnę. Co się tyczy wypełnienia, warto upewnić się, czy aby na pewno wykonane jest z materiału antyalergicznego.

Ciekawe rozwiązanie stanowi wypełnienie silikonowe. Jest ono zszyte z poszewką na stałe i ma kilka zalet, o których należy wspomnieć. Przede wszystkim jest lekkie i przewiewne; przykryte taką kołderką dziecko nie poci się nadmiernie, a jego skóra ma zapewniony optymalny dopływ powietrza.

Silikonowe wypełnienia wysokiej jakości nie odkształcają się w miarę użytkowania, są trwałe, a do tego, dzięki właściwościom antystatycznym, nie przyciągają kurzu. Mali alergicy i ich rodzice z pewnością docenią ten fakt.

Czy kolor ma znaczenie?

Okazuje się, że tak. I to nie tylko ze względu na kryteria estetyczne. Poduszki i kołderki w ciemniejszych kolorach mogą zawierać barwniki podrażniające dziecięcą skórę, dlatego niektórzy zalecają pościele w jasnej, delikatnej kolorystyce. Najlepiej jednak po prostu ufać wyłącznie produktom opatrzonym stosownymi certyfikatami, bo tylko to stanowi wiarygodny gwarant bezpieczeństwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE