Reklama

Reklama

Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość każdego akwenu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość każdego akwenu - Zdjęcie główne

Przed wyjazdem nad jezioro warto sprawdzić, czy wybrany przez nas akwen jest czysty | foto archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wybierasz się na wakacje nad wodą? Bez względu na to, jaki kierunek obierzesz, przed kąpielą warto sprawdzić jakość wody w morzu, rzece czy jeziorze. Bez problemu zrobisz to w specjalnym Serwisie Kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Jak sprawdzić jakość wody w wybranym kąpielisku?

Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://sk.gis.gov.pl/ i w prawym górnym rogu odszukać okienko „Szukaj kąpieliska”. Po wprowadzeniu nazwy miejscowości, wyświetlą się wszystkie kąpieliska zgłoszone przez gminy. Można również posłużyć się nazwą konkretnego zbiornika. Np. wpisując frazę „Jezioro Bartężek” wyświetli się kąpielisko w miejscowości Tarda nad tym jeziorem. Mamy możliwość wyboru widoku listy kąpielisk lub mapy, na której naniesione są konkretne zbiorniki wodne. Po odnalezieniu tego, które nas interesuje, możemy odczytać poniższe informacje:

- nazwa zbiornika,

- adres,

- ramy czasowe sezonu kąpielowego,

- godziny otwarcia,

- informację o jakości wody oraz datę przeprowadzonego badania.

Groźne sinice

Polskie morze to jeden z najpopularniejszych, turystycznych kierunków. Wygrzewanie się w promieniach Słońca to doskonały sposób na odpoczynek, a kąpiel wśród fal świetnie sprawdza się jako ochłodzenie w upalne dni. Trzeba jednak uważać, bo w wodzie mogą występować organizmy szkodliwe dla zdrowia człowieka. Najbardziej znane wśród nich są sinice. To niewielkie bakterie, które poprzez masowe namnażanie tworzą na powierzchni wody kożuch. „Osad” powstaje pod wpływem wysokiej temperatury, głównie przy długotrwałym braku wiatru i deszczu. Kontakt sinicami może spowodować:

- wysypkę skórną,

- swędzenie i łzawienie oczu,

- wymioty,

- biegunkę,

- gorączkę,

- bóle mięśni i stawów.

Co oprócz sinic?

Kontrolę wody przeprowadza Państwowa Inspekcja Sanitarna lub podmioty kontroli wewnętrznej. Oprócz sinic, w próbkach badaniu poddawana jest też obecność zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki), rozmnażanie się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Obserwowana jest również ewentualna zawartość materiałów smolistych, szkieł, tworzyw sztucznych i innych odpadów, których natychmiastowe usunięcie jest niemożliwe ze względu na ich ilość.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy