Reklama

Wybory 2019: Na czym polega cisza wyborcza?

Opublikowano:
Autor:

Wybory 2019: Na czym polega cisza wyborcza?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeśli ktokolwiek jeszcze nie wie, już w tę niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą pracować przez kolejne cztery lata. Z wyborami związana jest również cisza wyborcza - to czas, w którym zabronione jest m.in. prowadzenie agitacji czy publikowanie sondaży. Co powinieneś wiedzieć o ciszy wyborczej? Wyjaśnia to Państwowa Komisja Wyborcza.

W naszym poradniku wyborczym podajemy pełne listy kandydatów [TUTAJ], spis lokali wyborczych w całym powiecie [TUTAJ], opis jak oddać ważny głos [TUTAJ] oraz przedstawiamy sposób ich liczenia [TUTAJ].


Ile trwa cisza wyborcza?

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W czasie wyborów parlamentarnych 2019 cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy 12 października i potrwa aż do chwili, w której zakończone zostanie głosowanie, czyli do 13 października, do godz. 21. Wtedy zostaną opublikowane wstępne sondaże.

Czego nie wolno w czasie ciszy wyborczej?

W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zakazane jest m.in. pisanie komentarzy wyrażających poparcie dla danego kandydata czy partii. Nie wolno też wykazywać aktywności w prowadzeniu kampanii wyborczej na stronach i grupach oraz udostępniać zdjęć sugerujących poparcie dla danego ugrupowania.

Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

W czasie ciszy wyborczej nie można podawać wyników sondaży wyborczych. Jeśli zakaz zostanie złamany, grozi za to grzywna od 500 tys. do 1 mln zł. PKW zaleca, by w sytuacji gdy jesteśmy świadkami łamania ciszy wyborczej, zgłosić sprawę policji.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała również krótki film, w którym dokładnie wyjaśnia wszystkie wątpliwości i pytania dotyczące ciszy wyborczej. Nagranie prezentujemy poniżej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE