Reklama

Wybory w maju pomimo koronawirusa. PiS w nocy zmieniło Kodeks Wyborczy

Opublikowano:
Autor:

Wybory w maju pomimo koronawirusa. PiS w nocy zmieniło Kodeks Wyborczy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sejm wprowadził poprawkę Prawa i Sprawiedliwości zmieniającą Kodeks Wyborczy. Zakłada ona, że w głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich mogą brać udział również osoby podlegające kwarantannie oraz te, które najpóźniej w chwili głosowania kończą 60 lat. Wszystko ze względu na twarde obstawianie przy majowym terminie wyborów prezydenckich.

Poprawkę przegłosowano nad ranem, około godz. 4:30. Poinformowali o tym posłowie opozycji.

— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) March 28, 2020

Za wprowadzeniem poprawki zagłosowało 222 posłów (w tym po jednym z KO i PSL-Kukiz'15), z kolei przeciw było 214, a wstrzymało się trzech. Wśród głosów przeciwnych siedem to parlamentarzyści z klubu PiS.

Poprawka zakłada, że:

  • Głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych"
  • A także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".
  • Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich.
  • Wyborcy ponad 60-letni, zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).
  • Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.
  • Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę terminu w związku z pandemią koronawirusa. O tym, że brakuje chętnych do pracy w komisjach wyborczych i o możliwym zagrożeniu dla zdrowia obywateli pisał też m.in. wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE