Reklama

Wybrany na kolejną kadencję wójt nadal w areszcie. Chaos w gminie - co ze ślubowaniem?

Opublikowano:
Autor:

Wybrany na kolejną kadencję wójt nadal w areszcie. Chaos w gminie - co ze ślubowaniem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wójt gminy Daszyna spędzi w areszcie kolejne miesiące. Tę informację podało przed chwilą Radio Łódź. Zbigniew W. przebywa w areszcie od kwietnia. Śledczy postawili mu 92 zarzuty, m.in. wyłudzenia dotacji i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dziś sąd zadecydował, że podejrzany pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące. Ponieważ zdaniem śledczych działał w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej i z przestępstwa uczynił stałe źródło dochodu, grozi mu kara do lat 15 więzienia.

Mimo zarzutów, wójt mógł startować w wyborach samorządowych, ponieważ nie został skazany prawomocnym wyrokiem. W II turze był jedynym kandydatem, bo jego rywal Tadeusz Dymny zrezygnował ze startu. 4 listopada mieszkańcy gminy Daszyna oddawali głos "tak" lub "nie" w tzw. plebiscycie. Za jego wyborem na trzecią kadencję było 72,4 proc. głosujących, tj. 740 osób.

O przedłużenie aresztu dla wybranego na kolejną kadencję wójta Daszyny wystąpiła Prokuratura Krajowa.

- Sąd stosując i przedłużając tymczasowy areszt wskazał, że materiał dowodowy zgromadzony przez prokuraturę, w wysokim stopniu uprawdopodobnia popełnienie zarzucanych Zbigniewowi W. czynów - wyjaśnia prokurator Ewa Bialik z prokuratury krajowej.

Zbigniew W. ma rozpocząć nową kadencję w piątek. W tym samym dniu kończy się jego obecny areszt. Niewykluczone, że gminą będzie rządził komisarz. Dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi Grażyna Majerowska-Dudek przypomina, że przedłużenie aresztu nie powoduje że wybrany ponownie wójt traci mandat.

- Gdy wójt zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, trzeba będzie zorganizować przedterminowe wybory - wyjaśnia.

Dzisiejsza decyzja sądu bardzo komplikuje sprawę złożenia ślubowania przez Zbigniewa W., który został wybrany na kolejną kadencję. Możliwe, że wójt nie będzie mógł złożyć ślubowania na pierwszej sesji nowej rady gminy, którą zaplanowano na piątek 23 listopada. Jak wyjaśniła Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi Grażyna Majerowska-Dudek, nie ma terminu na złożenie ślubowania przez wójta. Może to zrobić np. wychodząc na przepustkę. Swoją funkcję będzie mógł sprawować do momentu ewentualnego prawomocnego skazania go przez sąd. Do czasu złożenia przez W. ślubowania gminą będzie rządził jego dotychczasowy zastępca.

Śledczy mogą jednak nie wyrazić zgody na przewiezienie wójta z aresztu na sesję rady gminy Daszyna, by w jej trakcie złożył ślubowanie. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość. Na wniosek Zbigniewa W. na specjalnym widzeniu w areszcie może pojawić się komisarz wyborczy. Wówczas wybrany w "plebiscycie" wójt złożyłby ślubowanie właśnie w trakcie tego widzenia.

Obecnie w gminie rządzi Mariusz Gralewski, zastępca wójta. Problem w tym, że nie może tak po prostu dalej być zastępcą nieobecnego samorządowca i odpowiadać za to, co dzieje się w gminie.

- Zastępca powoływany jest przez wójta. A na razie nie ma jak powołać wójta nowej kadencji, bo do tego potrzebne jest ślubowanie - wyjaśnia Gralewski dla TVN 24.

Nie ukrywa, że informacje o przedłużeniu aresztu go zmartwiły.

- Wszyscy liczyliśmy, że wójt wyjdzie z celi i normalnie przystąpi do pracy - dodaje.

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu br., jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009–2017 miała ona wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji. Działalność polegała na wyłudzaniu dofinansowania w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie. Podstawą nielegalnego procederu były dokumenty przedkładane w biurze powiatowym ARiMR w Łęczycy, w których podawano nieprawdę co do prowadzenia działalności rolniczej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE