Reklama

Wyjazd samochodem do Chorwacji - co trzeba wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Wyjazd samochodem do Chorwacji - co trzeba wiedzieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Planując wakacje w Chorwacji, warto rozważyć skorzystanie z własnego samochodu. Jednak taka opcja dojazdu ma swoje plusy oraz minusy. Czy warto więc jechać nad Adriatyk własnym samochodem, w jaki sposób przygotować się do takiej podróży, co warto zabrać ze sobą?

Przygotowania do podróży, czyli wybór trasy
Gdy już podejmiemy decyzję o wyjeździe własnym autem do którejś z chorwackich miejscowości, należy zastanowić się nad trasę przejazdu. Tutaj mamy dwie atrakcyjne możliwości, dzięki którym nasze wakacje, poza zwiedzaniem samej Chorwacji, możemy połączyć ze zwiedzaniem miejsc, przez które będziemy przejeżdżali.

Pierwsza trasa wiedzie przez Słowację, Austrię oraz Słowenię. Decydując się na ten wariant, warto zrobić choć jednodniowy przystanek w Wiedniu, gdzie można wolny czas poświęcić na zwiedzanie miasta.

Druga trasa wiedzie przez Słowację oraz Węgry, gdzie z kolei możemy zatrzymać się w pięknym Budapeszcie lub spędzić kilka dni nad Balatonem.

Można oczywiście, co polecamy, połączyć oba warianty, korzystając z jednego jadąc do Chorwacji, a z drugiego wracając z wakacji nad Adriatykiem.

Co spakować?
Warto wiedzieć, że jadąc samochodem do Chorwacji nie musimy zastanawiać się zbytnio nad limitem wielkości czy wagi bagażu. Jeśli planujemy zwiedzać kraj na własną rękę, czyli nocować w kilku miejscach, warto pomyśleć o namiocie, karimatach i całym sprzęcie biwakowym, aby choć jeden nocleg w Chorwacji spędzić pod namiotem. Tamtejsze pola namiotowe są bardzo dobrze przygotowane i mają naprawdę bardzo dobre zaplecze techniczne zarówno w miejscach przeznaczonych do rozbijania namiotu, jak i tych przeznaczonych dla kamperów. Tutaj należy się ważna uwaga – pola namiotowe w Chorwacji są kamieniste, tak więc do rozbijania namiotu powinniśmy mieć nie tylko większą liczbę śledzi niż standardowo, lecz także młotek do ich wbijania.

Poza tym, należy oczywiście nie zapominać o podstawowym wyposażeniu samochodu, jeśli chodzi o podróże po Europie, takim jak apteczka, gaśnica i co najmniej dwie kamizelki odblaskowe, których posiadanie wymagane jest w wielu krajach, jak np. w Austrii.

Sama podróż.
W zależności od miejsca w Polsce z którego wyjeżdżamy, oraz miejsca docelowego w Chorwacji, podróż powinna nam zająć od kilkunastu godzin do nawet 2 dni (z jednym noclegiem). Osoby, które jadą z południa polski na północ Chorwacji (Istria), bez problemu dojadą tam w kilkanaście godzin. Natomiast ci kierowcy, którzy będą swoją podróż rozpoczynali z centralnej lub północnej Polski, powinni zaplanować sobie nocleg po drodze.

To jednak samochodem czy może autokarem lub samolotem?
Jak widzimy, podróż samochodem do Chorwacji ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Do plusów z pewnością należą niezależność zwiedzania, co sprawia że mamy możliwość zwiedzenia w krótkim czasie wielu miejsc. Minusem jednak jest kwestia tego, że kierowca przez dużą część czasu (szczególnie jeśli chodzi dojazd tam i z powrotem) będzie zmęczony. Alternatywą jest kupno wycieczki w biurze podróży i dojazd albo autokarem (co też jest meczące), lub przelot samolotem. Obie dwie pozostałe możliwości mają jednak duży minus – na miejscu będziemy przywiązani do miejsca w którym będzie znajdował się nasz hotel, no chyba że na miejscu wypożyczymy samochód, co też jest dobrą opcją.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE