reklama

Wylał w domu dwie cysterny wody! Ile zużywamy jej w Kutnie?

Opublikowano:
Autor:

Wylał w domu dwie cysterny wody! Ile zużywamy jej w Kutnie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW ubiegłym tygodniu na całym świecie obchodzono Dzień Wody. Święto ustanowione 26 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ przypada na 22 marca. W nawiązaniu do niego postanowiliśmy sprawdzić, jaka kultura użycia wody panuje w naszym mieście. Ile zużywa jej statystyczny mieszkaniec, jaki był rekord zużycia i czy oszczędzenie może skutkować... wyższymi cenami. Niektóre dane są zaskakujące.

Kiedy zużywamy najwięcej wody, ile wynosi dzienne, miesięczne i roczne zapotrzebowanie na wodę? Okazuje się, że wzrost zapotrzebowania zauważalnych w konkretnych porach dnia i godzinach - podczas porannej toalety, przyrządzania obiadu, podczas wieczornej toalety, a także podczas napisów końcowych wieczornych seriali telewizyjnych.

- Z obserwacji przyrządów rejestrujących przepływy wody do miasta daje się zauważyć okresowy wzrost zapotrzebowania na wodę w różnych porach doby. Dzieje się to najczęściej w godz. 6:15, 7:30, 9:00, 11:00, 13:30, 15:30, 19:00, 20:00, 21:30, 22:00 - informuje Eugeniusz Ciastek, Dział Wydobycia i Uzdatniania Wody PWiK.

Ze statystyk wynika, że statystyczny kutnianin w ciągu roku zużywa około 38500 litrów, czyli mniej więcej cysternę wody. Zapotrzebowanie na miesiąc wynosi natomiast około 3200 litrów. Ile wody zużywamy zatem w ciągu doby? Około 100, czyli codziennie do połowy napełniamy wannę.

Zużycie wody na dobę czasem równać się ze zużyciem... miesięcznym! Wysokość najniższej opłaty za miesiąc wyniosła bowiem zaledwie 1,35 zł, co przekłada się na zużycie średnio 12 litrów na dobę, a 360 na miesiąc. W ubiegłym roku nie brakowało także osób, które z oszczędzaniem nie wiele miały wspólnego. Otóż najwyższa kwota na miesięcznym rachunku opiewała na wysokość 290 zł i była to należność za zużycie aż 2,5 tysiąca litrów wody dziennie, czyli 77 tysięcy miesięcznie - dwa razy tyle, co przeciętna roczna! Ale czy oszczędzanie zawsze się opłaca?

- Oszczędzanie wody w konsekwencji może przełożyć się na zmniejszenie przychodów ze sprzedaży w PWiK i być może z upływem czasu wpłynąć na cenę jednostkową za 1 m3 dostarczanej wody, jednakże w zależności od skali oszczędzania nie musi to oznaczać wzrostu miesięcznych opłat dla wszystkich odbiorców za dostarczaną wodę - tłumaczy E. Ciastek.

Powyższe dane dotyczą tylko właścicieli prywatnych nieruchomości (najczęściej domów jednorodzinnych), gdyż z mieszkańcami bloków PWiK Sp. z o.o. nie posiada umów.

A Wy? Oszczędzacie wodę?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo