Reklama

Wymieniasz części? Ostrożnie z oszczędnościami

Opublikowano:
Autor:

Wymieniasz części? Ostrożnie z oszczędnościami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Polski kierowca to oszczędny kierowca, który wychodzi z założenia, że im tańsze części do samochodu kupi, tym lepiej dla niego. Niestety, tego typu myślenie bywa sporym błędem, a zakup zamiennika z nieznanego źródła może przysporzyć więcej kłopotów, niż korzyści. Czy to prawda, że kto tanio kupuje, ten kupuje dwa razy?//

Zacznijmy od tego, że każdy kierowca powinien być świadomy tego, że zakup części zamiennych do samochodu to bardzo poważna inwestycja, której nie powinno się lekceważyć. Nierzadko bagatelizowanie wymiany lub użycie kiepskiego zamiennika kończy się źle. Kiedy lepiej wystrzegać się oszczędności?

Bez sprawnego silnika ani rusz

Każdy silnik wymaga odpowiedniej uwagi, tym bardziej, że pod maską znajduje się także kilka innych istotnych elementów i to w jego osprzęcie. Jednym z tych najbardziej złośliwych jest pasek rozrządu, który co jakiś czas trzeba wymienić na nowy. Każdy doświadczony mechanik przyzna, że zastosowanie dobrej jakości paska jest o tyle ważne i rozsądne, że podróbka z nieznanego źródła może w układzie sporo napsuć, np. układ korbowo-tłokowy, zawory i głowicę - co jedynie naraża kierowcę na dodatkowe koszty - podpowiadają specjaliści sklepu motoryzacyjnego iParts.pl.

Bezpieczna jazda przede wszystkim

Prawidłowy stan układu hamulcowego to podstawa bezpiecznej jazdy samochodem. Jeżeli stan zużycia klocków i tarcz hamulcowych wskazuje na to, że trzeba je wymienić, zaleca się, by zrobić to jak najszybciej. Nie można bagatelizować zużycia ww. choćby dlatego, że w razie konieczności awaryjnego hamowania, zatrzymanie pojazdu może okazać się niemożliwe.

Kupując nowe tarcze hamulcowe oraz klocki, nie warto oszczędzać. Od ich wysokiej jakości zależy bowiem to, jak sprawny będzie układ i przede wszystkim na jak długo. Do najchętniej wybieranych i polecanych producentów części układu hamulcowego należy uznać m.in. Brembo, Textar, Ferodo, Bosch, ATE i TRW. Jakością i cechami, produkty ww. marek, przewyższają nieraz podzespoły fabryczne, gwarantując podobną lub niższą cenę.

Amortyzatory dla komfortu i bezpieczeństwa

Nie każdy wie, że amortyzatory to jeden z najważniejszych elementów nie tylko w układzie zawieszenia, lecz także w całym samochodzie. Niesprawne amortyzatory to nie tylko obniżony komfort jazdy. Ze względu na ich zużycie lub uszkodzenia może dochodzić do odrywania się kół od nawierzchni drogi, pogorszy się skrętność auta i wydłużeniu ulegnie droga hamowania. Dlatego istotne jest, by montować wysokojakościowe amortyzatory od sprawdzonych firm. Ponadto pamiętajmy, że amortyzatory zawsze wymienia się parami na danej osi.

Na koniec należy nadmienić, że po macoszemu traktujemy także wymianę oleju i filtrów. Nie zapominajmy także, że trzeba kierować się zaleceniami producenta co do przebiegu i wymiany poszczególnych części. Tylko dzięki odpowiedniej praktyce unikniemy wielu nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE