3 maja 1981 roku w miejscu, w którym dzisiaj jest prezentowana wystawa, w imieniu kutnowskiej „Solidarności” Andrzej Karczewski wypowiedział słowa: „Jesteśmy na placu Wolności. Po raz pierwszy to słowo, WOLNOŚĆ, w całej powojennej historii Polski Ludowej prawdopodobnie znaczy to, co oznacza…
25 lipca 1981 roku, w tym samym miejscu, podczas pierwszego w Polsce marszu wygłodzonych zorganizowanego przez „Solidarność” Ziemi Kutnowskiej, w rezolucji skierowanej do premiera rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej gen. Wojciecha Jaruzelskiego, wypowiedziano następujące słowa:
„My, niżej podpisani reprezentanci Ziemi Kutnowskiej, zebrani na placu noszącym, jakże drogie sercu każdego Polaka imię – imię „Wolności” oświadczamy, że wcale nie czujemy się wolni. Wprost przeciwnie. Nie tylko czujemy, po prostu zostaliśmy zniewoleni przez nieudolność administracji odpowiedzialnej za dystrybucję towarów na półki sklepowe. Administracji, którą pan kieruje.”
A potem nastał 13 grudnia 1981 roku i wprowadzenie stanu wojennego… Twórcy stanu wojennego, na czele z generałem Jaruzelskim, zamierzali zdławić „Solidarność”, która była pierwszym wolnym, niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym w powojennej Polsce. „Solidarność” była ruchem społecznym liczącym kilka milionów członków. Władze komunistyczne internowały aktywnych działaczy „Solidarności”, przywódców zarówno krajowych, regionalnych, jak i lokalnych władz „Solidarności”. W Kutnie zostało internowanych kilkunastu działaczy „Solidarności”.
Tę wystawę dedykujemy wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
Wystawa pt. „Kutno w stanie wojennym” została przygotowana w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno. Patronat nad wystawą przyjęła Kutnowska Rada Pamięci Narodowej. Wystawę zrealizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z partnerami: Kutnowskim Domem Kultury, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie. Do wystawy został opracowany i wydrukowany katalog.
Opracowanie merytoryczne wystawy: Bożena Gajewska, Andrzej Olewnik, Elżbieta Pajor. Projekt wystawy: ZAZA Projekt Paulina Andryszczak.
Na planszach prezentowane są dokumenty i fotografie z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie oraz MiPBP w Kutnie. W gablotach prezentowane są dokumenty i pamiątki przekazane przez internowanych do zbiorów regionalnych kutnowskiej biblioteki oraz pamiątki z tamtego czasu z archiwum prywatnego Grzegorza Pasińskiego. Wystawie towarzyszą 3 filmy dokumentalne z okresu stanu wojennego w Polsce, nieodpłatnie przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej, które zwiedzający mogą obejrzeć.
Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie, prowadzone przez Andrzeja Olewnika z Grzegorzem Pasińskim – działaczem opozycji antykomunistycznej, podczas którego uczestnicy spotkanie dowiedzieli się wielu nieznanych faktów z podziemnej działalności kutnowskiej „Solidarności” podczas stanu wojennego.
Wystawa jest czynna do 13 stycznia 2022 roku od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w weekendy 10.00-16.00 (w święta nieczynne) w pawilonie na placu Wolności.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.