Reklama

Wystawa plenerowa "Mieszkańcy Kutna, uczestnicy walk na frontach II wojny światowej"

Opublikowano:
Autor:

Wystawa plenerowa "Mieszkańcy Kutna, uczestnicy walk na frontach II wojny światowej" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nowa wystawa plenerowa przygotowana z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej od 8 maja br. będzie prezentowana na Pl. Marszałka J. Piłsudskiego. Polacy walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Nie ma w tych słowach ani cienia przesady. Dotyczy to również kutnowian.We wrześniu 1939 r. wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu służyło w 37 Łęczyckim Pułku Piechoty im. Ks. J. Poniatowskiego, którego szlak bojowy rozpoczął się w okolicach Wągrowca w ramach Armii „Poznań”, a później pułk zapisał chlubną kartę w toku bitwy nad Bzurą.

Kutnowianie w 1939 r. bronili ojczyzny w wielu innych miejscach i oddziałach. Byli wśród nich również lotnicy i marynarze. W czasie wrześniowych bojów wielu żołnierzy zginęło, część dostała się do niewoli niemieckiej i sowieckiej, niektórym udało się jednak uniknąć niewoli podjęli dalszą walkę po przedostaniu się do Francji i Anglii, lub przystąpili się do ruchu oporu w kraju. W tej chwili znanych jest kilkaset nazwisk mieszkańców Kutna i powiatu walczących na frontach II wojny światowej.

W związku z 70 rocznicą zakończenia wojny Archiwum Państwowe w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie oraz Muzeum Regionalne w Kutnie zapoczątkowały realizację wspólnego projektu badawczego pt. „Mieszkańcy Kutna na frontach II wojny światowej oraz straty wśród mieszkańców Kutna, poniesione w wyniku działań II wojny światowej”. Wystawa jest pierwszym efektem tej współpracy, a jeszcze w tym roku, w rocznicę wybuchu wojny – 1 września, uruchomiona zostanie strona internetowa dokumentująca udział kutnowian w wydarzeniach z lat 1939-1945.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE