Reklama

Reklama

[WYWIAD] Prezes kutnowskiego szpitala: "Bez planu szpital mógł przestać funkcjonować"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

[WYWIAD] Prezes kutnowskiego szpitala: "Bez planu szpital mógł przestać funkcjonować" - Zdjęcie główne

Prezes kutnowskiego szpitala opowiada o planie naprawczym dla placówki | foto poglądowe-archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W krótkiej rozmowie prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego mówi o planie naprawczym dla placówki. Jak wygląda jego realizacja i jaka przyszłość się przed nim maluje?

Reklama

Po ostatniej naszej rozmowie wywiązała się dyskusja o Planie Naprawczym Szpitala. Jaki jest stan faktyczny?

Plan Naprawczy był opracowany w roku 2019 i wszedł w życie od początku 2020. Wprowadzenie tego planu było decyzją trudną i bolesną ale decyzją konieczną!

Szpital w tamtym czasie był w bardzo trudnej kondycji, traciliśmy płynność finansową i bez restrukturyzacji Szpital mógł przestać funkcjonować. Także, powtarzam była to decyzja słuszna.

W ostatniej rozmowie powiedział Pan, że nie do końca zgadza się z decyzjami odnośnie zwolnień pracowników, które to zwolnienia zakładał Plan Naprawczy.

Faktycznie tak powiedziałem. Chodziło mi tylko o pielęgniarki. Ale ta opinia jest oparta na podstawie mojej aktualnej wiedzy i stanie faktycznym dnia dzisiejszego. Plan Naprawczy nie był w stanie przewidzieć pandemii Covid. W trakcie pandemii z pracy odeszła część pielęgniarek, co przy zmniejszonej obsadzie mocno utrudniło funkcjonowanie Szpitala. Z tego powodu Szpital musiał zatrudnić brakujący personel pielęgniarski lub wypłacać Paniom pielęgniarkom nadgodziny. Cofając się do końca roku 2019 i będą na miejscu poprzedniego Prezesa z pewnością podjąłbym taką samą decyzję.

To jak wygląda realizacja Planu Naprawczego na dzień dzisiejszy?

Przede wszystkim pozyskaliśmy finansowanie zewnętrzne w postaci kredytów. Pozwoliły one na dalsze funkcjonowanie Szpitala. Dodatkowo zaoszczędziliśmy na wynagrodzeniach, obniżyliśmy koszty transportu zewnętrznego, osiągnęliśmy wymagany współczynnik w ramach PEFRON, zakupiliśmy histeroskop potrzebny do podniesienia jakości świadczonych usług na ginekologii, dokonujemy inwestycji i remontów, oraz spłaciliśmy znaczną część zobowiązań wymagalnych.

Co dalej z Planem Naprawczym ?

Od powstania Planu Naprawczego, który był rozpisany na 10 lat wiele się zmieniło. Ostatnie dwa lata przyniosły nam nową rzeczywistość, a mianowicie wzrost płacy minimalnej, podwyżki dla personelu medycznego, administracji i pracowników technicznych. Wzrost kosztów podstawowych takich jak media, transport, leki oraz inne koszty związane z funkcjonowaniem Szpitala. Dodatkowo na ten moment nie posiadamy wiedzy o wysokości kontraktu z NFZ na przyszłe lata, oraz stoimy przed zapowiadaną reformą szpitalnictwa. Dlatego też planujemy zrewidować i uaktualnić Plan Naprawczy, który będzie odzwierciedlał obecną sytuację przychodowo–kosztową. Pragnę również poinformować, że jednym z priorytetów wyznaczonych przez Zgromadzenie Wspólników jest właśnie opracowanie uaktualnionego Planu Naprawczego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy